24.3 C
Rzeszów
poniedziałek, 20 maja, 2024

Kraby i Abrams na defiladzie w Rzeszowie. Tak świętuje WOT

REKLAMA

Ta armia liczy już 38,5 tysiąca ochotników. Na co dzień mają swoją pracę, ale w weekendy wkładają mundury i pędzą na poligon. WOT świętuje 6 lat istnienia formacji. Główne uroczystości odbyły się 30 września w Rzeszowie.

– Wróg będzie obawiał się na nas napaść, kiedy nigdy nie będzie pewny, czy nagle gospodyni domowa nie wyciągnie z szuflady karabinu i nie zastrzeli wchodzących na jej posesję napastników. Wtedy wróg będzie bał się naprawdę – mówił Andrzej Duda. Prezydent RP brał udział w apelu na ul. Cieplińskiego i podkreślał wartość formacji dla obrony kraju.

Abrams w kolumnie

Prezydent wręczał medale, odebrał też defiladę. Po raz pierwszy na ulicach Rzeszowa pojawił się nowy nabytek polskiej armii – amerykański czołg Abrams. Zamykał kolumnę pojazdów, w której można było podziwiać także nasze rodzime Kraby. Te potężne działa na co dzień stacjonują w 21. Brygadzie Podhalańskiej.

Wojska Obrony Terytorialnej (WOT) to formacja, która zgromadza wszystkich ochotników. Pomysł jej stworzenia, mimo początkowej krytyki, okazał się być ważnym krokiem w wzmacnianiu obronności kraju. W szeregach służy obecnie ponad 38 tysięcy kobiet i mężczyzn, a średnia wieku wynosi 33 lata.

Prezydent Andrzej Duda podkreśla, że wśród członków formacji jest wielu specjalistów w swoich zawodach, których umiejętności skutecznie wykorzystuje armia. Dzięki tej różnorodności zawodowej, WOT dysponuje znakomitą kadrą, która niekiedy przewyższa wiedzą wojska operacyjne.

To mówią żołnierze

A co mówią terytorialsi? Marta ma 35 lat i w WOT służy od 3 lat. – Służba to dla mnie wielka sprawa. Jestem zwykłą osobą, która w swoim codziennym życiu pracuje jako nauczycielka. Ale w WOT znalazłam możliwość oddania czegoś od siebie dla kraju. To niezwykłe uczucie wiedzieć, że w razie potrzeby jestem gotowa stanąć w obronie swojego regionu. I nie jestem w tym sama – nasza różnorodna grupa ludzi to prawdziwa ekipa. Razem działamy dla wspólnego dobra.

Jej kolega Marek jestem mechanikiem, ale kiedy dowiedział się o możliwości służby w tej formacji, od razu się zgłosił. – Razem z moimi kolegami i koleżankami z WOT uczymy się nowych rzeczy i wiem, że jesteśmy gotowi działać razem, gdy zajdzie taka potrzeba. To naprawdę daje poczucie dumy – podkreśla.

Inres24 w Google News

Obserwuj i bądź na bieżąco

Najnowsze

Najnowsze

REKLAMA

Fancyelements

Welcome to the future of building with WordPress. The elegant description could be the support for your call to action or just an attention-catching anchor. Whatever your plan is, our theme makes it simple to combine, rearrange and customize elements as you desire.

Start
Nowe
7dni
Szukaj