6.5 C
Rzeszów
poniedziałek, 27 marca, 2023

Koronawirus – strefy żółta i czerwona. Co to oznacza?

Od 8 sierpnia na wybranych obszarach wprowadzane są dodatkowe obostrzenia związane z pandemią koronawirus. Rozróżniono dwie strefy – „żółtą” i bardziej rygorystyczną – „czerwoną”. Na Podkarpaciu powrót ograniczeń dotyczy powiatów jarosławskiego, przemyskiego, a także miasta Przemyśla. Wszystkie te trzy rejony znalazły się w strefie żółtej.

REKLAMA

W powiecie jarosławskim i przemyskim od kilku tygodni notuje się najwięcej zachorowań. Dotychczas największym ogniskiem choroby był powiatowy szpital oraz zakłady mięsne, gdzie zachorowało 206 pracowników, a liczba 108 osób zaraziło się z kontaktu. Obecnie w Jarosławiu i okolicznych gminach na COVID-19 choruje około 250 osób.

Od kilku dni najbardziej rośnie liczba nowych infekcji i zakażeń w Przemyślu i w powiecie przemyskim. Sanepid próbuje opanowań nowe ognisko, które wystąpiło na oddziale wewnętrznym szpitala wojewódzkiego im. Ojca Pio. Obecnie potwierdzono tam 38 zakażeń – 15 u pacjentów, u 18 osób z personelu oraz 5 z kontaktu. W sumie w mieście i powiecie od początku pandemii potwierdzono 246 przypadków, z czego 100 osób wyzdrowiało.

Ograniczenia na weselach i pogrzebach

Powiaty jarosławski i przemyski znalazły się w „żółtej strefie”, w której od soboty obowiązują surowsze restrykcje. Oznaczają one m. in. limity uczestników wesel i uroczystości rodzinnych. Udział w nich może wziąć maksymalnie do 100 osób. Ta sama zasada obowiązuje organizatorów wydarzeń kulturalnych w pomieszczeniach zamkniętych.

CZYTAJ TEŻ:  Oddano hołd Żołnierzom Wyklętym

W Przypadku imprez sportowych liczbę uczestników ograniczono do 25 proc. miejsc.

Zasady dotyczące noszenia maseczek, robienie zakupów w sklepie, czy podróżowanie środkami transportu publicznego – w żółtej strefie – pozostają bez zmian.

Większe obostrzenie są wprowadzane w powiatach oznaczonych kolorem „czerwonym”. Tam limit uczestników wesel czy pogrzebów ograniczono do 50 osób, a maseczki trzeba nosić we wszystkich miejscach publicznych.

Strefy aktualizowane dwa razy w tygodniu

– W większości Polski przyrosty zakażeń nie są duże, ale w niektórych regionach trzeba wprowadzić dodatkowe ograniczenia – powiedział minister zdrowia Łukasz Szumowski. – My tego wirusa i tę epidemię dopiero poznajemy. Nawet na temat chorób, które znamy od lat mamy różne zdania ekspertów. Na temat COVID-u będziemy słyszeć nowe teorie, a stare okażą się fałszywymi tropami. Musimy zdać się na dużą dozę zdrowego rozsądku – podkreślił minister zdrowia. 

117295034 608445966476693 1859249104598318383 n

Lista powiatów, w których wracają obostrzenia powstała na podstawie analiz dynamiki wzrostów zakażeń w ciągu ostatnich 14 dni. Jeśli nowych zachorowań było powyżej 12 na 10 tys. mieszkańców, wtedy powiat zaliczany jest do czerwonej strefy, a jeśli między 6 a 12 na 10 tys., to do żółtej strefy. 

CZYTAJ TEŻ:  Pa pa prawko... Tak się kończy brawura

Wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński dodał, że lista powiatów, w których obowiązują dodatkowe obostrzenia będzie poddawana bieżącej analizie i będzie się zmieniać. Będzie modyfikowana dwa razy w tygodniu.

restrykcje1
restrykcje2
restrykcje3

[yop_poll id=”37″]

Najnowsze

Najnowsze

POGODA

Rzeszów
zachmurzenie duże
6.5 ° C
7.7 °
5.2 °
92 %
3.1kmh
100 %
pon.
6 °
wt.
4 °
śr.
6 °
czw.
9 °
pt.
10 °

POPULARNE

Daj nam znać!

Masz ciekawy temat? Chcesz przekazać opinię na temat artykułu, albo sugestie dotyczącą naszej strony? Zapraszamy do kontaktu