18.8 C
Rzeszów
niedziela, 23 czerwca, 2024

Koronawirus – strefy żółta i czerwona. Co to oznacza?

REKLAMA

Od 8 sierpnia na wybranych obszarach wprowadzane są dodatkowe obostrzenia związane z pandemią koronawirus. Rozróżniono dwie strefy – „żółtą” i bardziej rygorystyczną – „czerwoną”. Na Podkarpaciu powrót ograniczeń dotyczy powiatów jarosławskiego, przemyskiego, a także miasta Przemyśla. Wszystkie te trzy rejony znalazły się w strefie żółtej.

W powiecie jarosławskim i przemyskim od kilku tygodni notuje się najwięcej zachorowań. Dotychczas największym ogniskiem choroby był powiatowy szpital oraz zakłady mięsne, gdzie zachorowało 206 pracowników, a liczba 108 osób zaraziło się z kontaktu. Obecnie w Jarosławiu i okolicznych gminach na COVID-19 choruje około 250 osób.

Od kilku dni najbardziej rośnie liczba nowych infekcji i zakażeń w Przemyślu i w powiecie przemyskim. Sanepid próbuje opanowań nowe ognisko, które wystąpiło na oddziale wewnętrznym szpitala wojewódzkiego im. Ojca Pio. Obecnie potwierdzono tam 38 zakażeń – 15 u pacjentów, u 18 osób z personelu oraz 5 z kontaktu. W sumie w mieście i powiecie od początku pandemii potwierdzono 246 przypadków, z czego 100 osób wyzdrowiało.

Ograniczenia na weselach i pogrzebach

Powiaty jarosławski i przemyski znalazły się w „żółtej strefie”, w której od soboty obowiązują surowsze restrykcje. Oznaczają one m. in. limity uczestników wesel i uroczystości rodzinnych. Udział w nich może wziąć maksymalnie do 100 osób. Ta sama zasada obowiązuje organizatorów wydarzeń kulturalnych w pomieszczeniach zamkniętych.

W Przypadku imprez sportowych liczbę uczestników ograniczono do 25 proc. miejsc.

Zasady dotyczące noszenia maseczek, robienie zakupów w sklepie, czy podróżowanie środkami transportu publicznego – w żółtej strefie – pozostają bez zmian.

Większe obostrzenie są wprowadzane w powiatach oznaczonych kolorem „czerwonym”. Tam limit uczestników wesel czy pogrzebów ograniczono do 50 osób, a maseczki trzeba nosić we wszystkich miejscach publicznych.

Strefy aktualizowane dwa razy w tygodniu

– W większości Polski przyrosty zakażeń nie są duże, ale w niektórych regionach trzeba wprowadzić dodatkowe ograniczenia – powiedział minister zdrowia Łukasz Szumowski. – My tego wirusa i tę epidemię dopiero poznajemy. Nawet na temat chorób, które znamy od lat mamy różne zdania ekspertów. Na temat COVID-u będziemy słyszeć nowe teorie, a stare okażą się fałszywymi tropami. Musimy zdać się na dużą dozę zdrowego rozsądku – podkreślił minister zdrowia. 

117295034 608445966476693 1859249104598318383 n

Lista powiatów, w których wracają obostrzenia powstała na podstawie analiz dynamiki wzrostów zakażeń w ciągu ostatnich 14 dni. Jeśli nowych zachorowań było powyżej 12 na 10 tys. mieszkańców, wtedy powiat zaliczany jest do czerwonej strefy, a jeśli między 6 a 12 na 10 tys., to do żółtej strefy. 

Wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński dodał, że lista powiatów, w których obowiązują dodatkowe obostrzenia będzie poddawana bieżącej analizie i będzie się zmieniać. Będzie modyfikowana dwa razy w tygodniu.

restrykcje1
restrykcje2
restrykcje3

[yop_poll id=”37″]

Inres24 w Google News

Obserwuj i bądź na bieżąco

Najnowsze

Najnowsze

REKLAMA

Fancyelements

Welcome to the future of building with WordPress. The elegant description could be the support for your call to action or just an attention-catching anchor. Whatever your plan is, our theme makes it simple to combine, rearrange and customize elements as you desire.

Start
Nowe
7dni
Szukaj