30 C
Rzeszów
poniedziałek, 15 lipca, 2024

Nowa strategia. Skierowanie na test wyda lekarz rodzinny

REKLAMA

Od soboty, 5 września skierowanie na test może wydać lekarz rodzinny. To do niego w pierwszej kolejności powinniśmy dzwonić, kiedy podejrzewamy koronawirusa. W przypadku bardzo ciężkich przypadków Covid19 będziemy kierowani do specjalistycznych szpitali w kraju. Tak w skrócie wygląda nowa, jesienna strategia dotycząca pandemii. Ogłosił ją rząd.

Nowy minister zdrowia Adam Niedzielski ogłosił nową jesienną strategię dotyczącą COVID19. Niektóre założenia już weszły w życie, niektóre wejdą lada dzień. Co się zmienia? Nie będzie już testów pacjentów bezobjawowych (wyjątkiem są osoby jadące do sanatoriów, albo kierowani do szpitala).

Testowani będą tylko ci, którzy pokazują standardowe objawy: gorączka, duszność, kaszel.

TESTOWANIE

Ten sposób postępowania już obowiązuje. Jeśli podejrzewamy koronawirusa, dzwonimy do lekarza rodzinnego, który udziela teleporady. Jeśli stan w ciągu 3-5 dni się nie poprawia, wtedy możemy zostać skierowani na test. Od dziś skierowanie na test może wydać właśnie lekarz rodzinny, a nie jak dotąd sanepid. Jeśli wynik testu będzie ujemny, to pacjent zostanie pod opieką lekarza rodzinnego. Natomiast, jeżeli będzie pozytywny, to taki pacjent zostanie skierowany na tzw. ścieżkę zakaźną – czyli trafi do specjalisty od chorób zakaźnych.

TRZY POZIOMY LECZENIA

Od 15 września znika szyld „szpitale jednoimienne”, do których dotąd kierowani są pacjenci wymagający hospitalizacji. Będą trzy poziomy leczenia szpitalnego pacjentów z koronawirusem.

Poziom 1

Szpitale powiatowe. Utworzono w nich izolatki. Placówka przyjmie pacjenta z podejrzeniem COVID-19 do czasu otrzymania wyniku badania pod kątem COVID-19 lub w razie konieczności szybkiej akcji ratowania życia.

Poziom 2

Oddziały zakaźne i obserwacyjno-zakaźne, które będą przygotowane na przyjęcie pacjentów z COVID-19 – wymagających opieki typowo internistycznej, ale także np. podłączenia do respiratora. Będzie 87 takich placówek w Polsce, w regionie 7: Łańcut, Dębica, Jasło, Mielec, Jarosław, Przemyśl, Sanok.

Poziom 3

Najcięższe przypadki będą kierowane do szpitali wielospecjalistycznych. Będą w nich m.in. oddziały: internistyczny i chorób zakaźnych, chirurgii, położnictwa, ortopedyczny. Takich szpitali będzie w Polsce 9: Wrocław, Grudziądz, Puławy, Kraków, Warszawa, Kędzierzyn-Koźle, Białystok, Tychy, Poznań. (2 tys. miejsc).

Nie zmieniają się zasady maseczkowe. Nadal musimy je nosić w przestrzeni otwartej jeśli nie ma możliwości zachowania 1,5 m odstępu od innej osoby.

Inres24 w Google News

Obserwuj i bądź na bieżąco

Najnowsze

Najnowsze

REKLAMA

Fancyelements

Welcome to the future of building with WordPress. The elegant description could be the support for your call to action or just an attention-catching anchor. Whatever your plan is, our theme makes it simple to combine, rearrange and customize elements as you desire.

Start
Nowe
7dni
Szukaj