14.4 C
Rzeszów
niedziela, 24 września, 2023

Zapełniają się łóżka covidowe, a ludzie nie chcą się szczepić

REKLAMA

Rośnie liczba zakażeń koronawirusem na Podkarpaciu i znów zapełniają się łóżka w szpitalach na oddziałach covidowych. 90 procent pacjentów to osoby niezaszczepione. Nasz region pod względem szczepień jest jednym z ostatnich w kraju.

Wiele osób ignoruje zagrożenie. Sądzi, że w przypadku zakażenia najwyżej będzie tylko gorączka, katar, czy kaszel. Groza zaczyna się, kiedy pojawia się problem z oddychaniem. Wtedy konieczny jest szpital: tlen, kroplówka, ostatnią deską ratunku jest respirator. Wówczas pozostaje już tylko nadzieja, bo leku na COVID-19 nie ma.

Koronawirus znów szaleje. Notuje się coraz więcej zakażeń. W czwartek, 4 listopada w regionie odnotowano 691 nowych przypadków.

Obecnie (4/11) z powodu COVID-19 na Podkarpaciu na oddziałach przebywa już 629 osób, w tym 65 osób pod respiratorami. W szpitalach 90 proc. pacjentów to osoby niezaszczepione.

Podkarpacie ma jeden z gorszych wyników – w pełni zaszczepionych jest 760 tys. mieszkańców regionu – to 38 proc. Pod względem szczepień najlepiej wypada Tarnobrzeg – 55 proc. zaszczepionych.

Obecnie dziennie w regionie wykonywanych jest 20 tys. testów na koronawirusa. Dominuje wariant indyjski wirusa – prawie 100 proc. przypadków.

uw1
Sytuację dotyczącą pandemii w regionie przedstawili 4 listopada wojewoda Ewa Leniart oraz szef sanepidu dr Adam Sidor | Fot. UW Rzeszów
szcz2
Lekarstwa nie ma, ochroną jest tylko szczepionka – zaznaczają lekarze | Fot. Podkarpacki Urząd Wojewódzki

Najnowsze

Najnowsze

REKLAMA