14.9 C
Rzeszów
piątek, 24 maja, 2024

Tyle łóżek dla pacjentów z COVID-19 jest jeszcze wolnych

REKLAMA

Podkarpacie znalazło się w czołówce regionów, w których notuje się najwięcej nowych zakażeń koronawirusem. Systematycznie przybywa łóżek w szpitalach dla pacjentów z ciężkim przebiegiem infekcji. Aby powiększyć tę bazę, szpital w Sanoku przemianowano na jednoimienny, który teraz zajmuje się chorymi na Covid-19. Ostatnim bastionem będą szpitale tymczasowe – jak utworzony właśnie szpital na Stadionie Narodowym w Warszawie. W naszym regionie jeszcze nie zdecydowano, gdzie taka placówka miałaby powstać.

– Obecny przebieg pandemii różni się od pierwszej fali. Śmiertelność wzrasta. Umiera średnio 20 osób na 1000 zakażeń. 80-90 proc zakażeń jest teraz rozproszona – informuje dr Adam Sidor, wojewódzki inspektor sanitarny.

Jak poinformowała w czwartek (22 bm.) wojewoda podkarpacki – Ewa Leniart, nie ma jeszcze decyzji o tworzeniu szpitala tymczasowego, choć są rozważane lokalizacje. Nieoficjalnie mówi się o wykorzystaniu centrum kongresowego w Jasionce.

Na razie przybywa łóżek w szpitalach. Zdecydowano, aby placówka w Sanoku zajmowała się tylko pacjentami z Covid-19. Pozostali chorzy są przenoszeni do innych szpitali w sąsiednich powiatach. W sanockiej lecznicy dla chorych ma być dostępnych 250 łóżek.

Z danych Urzędu Wojewódzkiego wynika, że 23 października w regionie dostępnych jest 1008 łóżek dla pacjentów z koronawirusem – z czego zajętych jest już 746. Na 71 respiratorów, zajętych jest 45.

Koronawiurs nie omija nikogo i ryzyko jest coraz większe. Infekcja dotknęła nawet marszałka Podkarpacia – Władysława Ortyla, o czym poinformowały służby prasowe.

Marszałek miał kontakt z osobą zakażoną, wykonał test i okazał się pozytywny. Marszałek czuje się dobrze, przebywa w izolacji domowej. W urzędzie chorych infekcję ma jeszcze 12 pracowników.

Koronawirusem zakażony został także prezydent Stalowej Woli Lucjusz Nadbereżny.


W piątek na Podkarpaciu potwierdzono 852 nowe zakażenia, a w Polsce 13 632.

W POLSCE – z powodu COVID-19 zmarło 16 osób, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 137 chorych.

Na PODKARPACIU – zmarło 14 osób, w tym jeden przypadek (mężczyzna 38 lat z powiatu jasielskiego) bez chorób współistniejących.

Zmarli to:
– 9 kobiet z powiatów: – dębickiego (82), jarosławskiego (92, 73), jasielskiego (82), łańcuckiego (90, 76, 60), rzeszowskiego (90) i z miasta Rzeszów (67),
– 5 mężczyzn z powiatów: dębickiego (90, 87), jasielskiego (38), lubaczowskiego (76) i sanockiego (80).

Najwięcej nowych zakażeń było ostatniej doby w Rzeszowie (114) i powiecie rzeszowskim (68).

Inres24 w Google News

Obserwuj i bądź na bieżąco

Najnowsze

Najnowsze

REKLAMA

Fancyelements

Welcome to the future of building with WordPress. The elegant description could be the support for your call to action or just an attention-catching anchor. Whatever your plan is, our theme makes it simple to combine, rearrange and customize elements as you desire.

Start
Nowe
7dni
Szukaj