13 C
Rzeszów
środa, 22 marca, 2023

Rozpacz przemytników. Na granicy w Korczowej działa superskaner

Kosztował 12 mln złotych, ale to jeden z najnowocześniejszych skanerów RTG na świecie. Najbardziej zmyślne przemytnicze kryjówki nie mają z nim szans. Urządzenie prześwietla całe ciężarówki, autobusy i kontenery. Na wielkim monitorze wszystko widać jak dłoni.

REKLAMA

Superskaner zamontowano właśnie na polsko-ukraińskim przejściu granicznym w Korczowej. Dotychczas funkcjonariusze korzystali z podobnego urządzenia, ale starszego typu. Nowe ma więcej funkcji i jest superczułe. Można nim prześwietlać cały pojazd, albo wybrany fragment, np. tylko kabinę, albo skrzynię ładunkową.

skan2
Nowy sprzęt to ułatwienie dla funkcjonariuszy i podróżnych | Fot. Podkarpacki Urząd Celno-Skarbowy w Przemyślu.

Wszystko odbywa się błyskawicznie. Autobus, czy ciężarówka przejeżdża przez specjalny hangar. Operator na monitorze widzi od razu, co znajduje się w środku.

Podczas badania urządzeniem RTG wykorzystywane są promienie rentgenowskie. Jak zaznaczają mundurowi, nowy sprzęt spełnia wszystkie wymagania norm bezpieczeństwa i jest bezpieczny zarówno dla funkcjonariuszy, kierowców czy pasażerów, jak również przewożonych towarów.

Prześwietlają nawet pociągi

Nowy skaner to kolejne wielkogabarytowe urządzenie RTG, które wspomagać będzie działania kontrolne funkcjonariuszy Krajowej Administracji Skarbowej  na kluczowych przejściach granicznych w woj. podkarpackim. Urządzenie do skanowania pojazdów ciężarowych, osobowych, autobusów i busów pracuje także na drogowym przejściu granicznym Medyka- Szeginie. Z kolei na kolejowym przejściu granicznym Przemyśl- Mościska kontrolę celną wspomaga skaner do prześwietlania pociągów. Uzupełnieniem tych stacjonarnych urządzeń jest  mobilny skaner  RTG do prześwietlania pojazdów, wykorzystywany przez funkcjonariuszy podczas działań w terenie.

2,6 mln sztuk papierosów

– Dzięki kontroli prowadzonej za pomocą nowoczesnego sprzętu rentgenowskiego obniżeniu ulegają koszty kontroli, ponieważ prześwietla się całe środki transportu, bez potrzeby ich rozładunku oraz skraca się czas wykonywania kontroli fizycznej towaru, niejednokrotnie czasochłonnej, kosztownej i skomplikowanej technicznie – podkreśla mł. aspirant Edyta Chabowska, rzecznik prasowa Podkarpackiego Urzędu Celno-Skarbowego w Przemyślu.

CZYTAJ TEŻ:  Mieszkaniec Brzezin atakował policjanta nożem

W 2019 r. funkcjonariusze KAS w woj. podkarpackim z pomocą RTG udaremnili przemyt 2,6 mln sztuk papierosów.
 

article
Pojazd przejeżdża przez hangar i jest prześwietlany | Fot. Podkarpacki Urząd Celno-Skarbowy w Przemyślu.

Najnowsze

Najnowsze

POGODA

Rzeszów
bezchmurnie
13 ° C
13.8 °
11.9 °
65 %
2.1kmh
0 %
śr.
12 °
czw.
16 °
pt.
16 °
sob.
13 °
niedz.
13 °

POPULARNE

Daj nam znać!

Masz ciekawy temat? Chcesz przekazać opinię na temat artykułu, albo sugestie dotyczącą naszej strony? Zapraszamy do kontaktu