19.4 C
Rzeszów
sobota, 15 czerwca, 2024

Konrad Fijołek o przestrzeni miejskiej. Jak ją ładnie zagospodarować?

REKLAMA

O przestrzeni i jej wpływie na jakość życia mieszkańców Rzeszowa rozmawiali na spotkaniu z Konradem Fijołkiem, kandydatem na prezydenta Rzeszowa, rzeszowscy urbaniści i architekci, radni oraz samorządowcy.

W rozmowach brał również udział Janusz Sepioł, architekt i historyk sztuki, w latach 2002-2006 Marszałek Województwa Małopolskiego, autorytet w dziedzinie urbanistyki przestrzeni, który podkreślał ważny moment i strategiczną rolę Rzeszowa.

– To jest czas, żeby się troszeczkę zastanowić, czy ten pędzący Rzeszów zawsze pędzi w najlepszą stronę, czy czegoś nie zaniedbuje, a czy może są jakieś szanse i możliwości, po które trzeba sięgnąć. Model rozwoju miasta jest niesłychanie ważny – mówił Janusz Sepioł.

Zauważył, że miasto przyszłości powinno być:

-miastem smart ,

-miastem głębokiej ekologii,

-miastem zdolnym do włączania mieszkańców do działania.

– Rzeszów jest jednym z nielicznych miast, które nie musi się troszczyć o to, że traci liczbę mieszkańców, a to jest troska większości polskich miast. Ale ten Rzeszów stoi przed problemem przejrzenia i zbudowania na nowo swojej strategii rozwoju i spiętego z nim studium rozwoju miasta – powiedział Janusz Sepioł.

Konrad Fijołek, kandydat na prezydenta Rzeszowa, tak podsumował konsultacje:

– Wszyscy zgadzamy się z tym, że przestrzeń ma decydujący wpływ na jakość życia. Ona decyduje także o tym, gdzie i jaką mamy pracę, decyduje o tym, gdzie i jak nam się mieszka, żyje i spędza wolny czas. Decyduje też o sprawach zdrowotnych.

Podczas dyskusji ustalono najważniejsze zasady przyszłej współpracy miasta, ze środowiskiem rzeszowskich architektów, urbanistów i z mieszkańcami:

– stałe rozmowy i konsultacje ze środowiskiem rzeszowskich architektów i urbanistów,

– istotna rola studium rozwoju miasta i małych interwencji urbanistycznych, gdzie pieniądze publiczne, dobrze zainwestowane, wywołają dobre inwestycje prywatne i zmienią środowisko zamieszkania.

– spójna wizja roli architekta miejskiego,

– konkursy na projektowanie budynków publicznych,

– równowaga pomiędzy rozwojem i ekologią, zielenią i zabudową,

– regularne konsultacje z Radami Osiedli i mieszkańcami, szersza polityka informacyjna miasta.

Inres24 w Google News

Obserwuj i bądź na bieżąco

Najnowsze

Najnowsze

REKLAMA

Fancyelements

Welcome to the future of building with WordPress. The elegant description could be the support for your call to action or just an attention-catching anchor. Whatever your plan is, our theme makes it simple to combine, rearrange and customize elements as you desire.

Start
Nowe
7dni
Szukaj