4.3 C
Rzeszów
środa, 21 lutego, 2024

Konrad Fijołek o przestrzeni miejskiej. Jak ją ładnie zagospodarować?

REKLAMA

O przestrzeni i jej wpływie na jakość życia mieszkańców Rzeszowa rozmawiali na spotkaniu z Konradem Fijołkiem, kandydatem na prezydenta Rzeszowa, rzeszowscy urbaniści i architekci, radni oraz samorządowcy.

W rozmowach brał również udział Janusz Sepioł, architekt i historyk sztuki, w latach 2002-2006 Marszałek Województwa Małopolskiego, autorytet w dziedzinie urbanistyki przestrzeni, który podkreślał ważny moment i strategiczną rolę Rzeszowa.

– To jest czas, żeby się troszeczkę zastanowić, czy ten pędzący Rzeszów zawsze pędzi w najlepszą stronę, czy czegoś nie zaniedbuje, a czy może są jakieś szanse i możliwości, po które trzeba sięgnąć. Model rozwoju miasta jest niesłychanie ważny – mówił Janusz Sepioł.

Zauważył, że miasto przyszłości powinno być:

-miastem smart ,

-miastem głębokiej ekologii,

-miastem zdolnym do włączania mieszkańców do działania.

– Rzeszów jest jednym z nielicznych miast, które nie musi się troszczyć o to, że traci liczbę mieszkańców, a to jest troska większości polskich miast. Ale ten Rzeszów stoi przed problemem przejrzenia i zbudowania na nowo swojej strategii rozwoju i spiętego z nim studium rozwoju miasta – powiedział Janusz Sepioł.

Konrad Fijołek, kandydat na prezydenta Rzeszowa, tak podsumował konsultacje:

– Wszyscy zgadzamy się z tym, że przestrzeń ma decydujący wpływ na jakość życia. Ona decyduje także o tym, gdzie i jaką mamy pracę, decyduje o tym, gdzie i jak nam się mieszka, żyje i spędza wolny czas. Decyduje też o sprawach zdrowotnych.

Podczas dyskusji ustalono najważniejsze zasady przyszłej współpracy miasta, ze środowiskiem rzeszowskich architektów, urbanistów i z mieszkańcami:

– stałe rozmowy i konsultacje ze środowiskiem rzeszowskich architektów i urbanistów,

– istotna rola studium rozwoju miasta i małych interwencji urbanistycznych, gdzie pieniądze publiczne, dobrze zainwestowane, wywołają dobre inwestycje prywatne i zmienią środowisko zamieszkania.

– spójna wizja roli architekta miejskiego,

– konkursy na projektowanie budynków publicznych,

– równowaga pomiędzy rozwojem i ekologią, zielenią i zabudową,

– regularne konsultacje z Radami Osiedli i mieszkańcami, szersza polityka informacyjna miasta.

Najnowsze

Najnowsze

REKLAMA
Start
Nowe
7dni
Szukaj