25 C
Rzeszów
środa, 17 lipca, 2024

Konrad Fijołek na debacie z artystami. „Potrzeba większego wsparcia miejskich instytucji dla kultury”

REKLAMA

Konrad Fijołek, kandydat na Prezydenta Rzeszowa wraz z rzeszowskimi artystami i twórcami powoła Rzeszowską Radę Dialogu ds. Kultury, która opracuje długofalowy plan działania.

Podczas rozmów Konrada Fijołka z rzeszowskimi twórcami, artystami i ludźmi kultury poruszono wiele tematów dotyczących potrzeb zarówno twórców jak i odbiorców kultury. Główne problemy to: zbyt małe wsparcie ze strony miejskich instytucji, zarówno finansowe jak i organizacyjne. Brak miejsc kultury, nowych wydarzeń kulturalnych i brak dialogu dotychczasowych władz miejskich z ludźmi kultury.

– Jest w Rzeszowie ogromny potencjał i najważniejszym zadaniem nowego Prezydenta jest temu potencjałowi pomóc – powiedział po spotkaniu Konrad Fijołek, kandydat na Prezydenta Rzeszowa.

– Pewna epoka się skończyła, a pewna właśnie się zaczyna – zaznaczył.

Jak podkreślają twórcy, ten brak dialogu widać wyraźnie w planach zagospodarowania Rzeszowskiego Zamku. Były Prezydent Tadeusz Ferenc chciał przeznaczyć zamek do celów kulturalnych. Jednak ludzie świata kultury wyraźnie podkreślają fakt, że zamek nie nadaje się do tych celów. Jest to nieodpowiednie miejsce dla spektakli teatralnych czy tanecznych, a na dostosowanie pomieszczeń zamkowych do potrzeb artystów nie ma zgody konserwatora zabytków. Nie nadaje się też na muzeum, natomiast na małe pracownie dla artystów malarzy czy sale prób jest za drogi w utrzymaniu.

– Nie wolno burzyć ścian, nie wolno przebudowywać, nanosić koniecznych poprawek. Nie. Zatem zamek nie nadaje się dla sztuki- podsumowała Krystyna Lenkowska.

Zamek dotychczas formalnie nie został przekazany miastu, dlatego należy się zastanowić jaką funkcję miałby spełniać i jakie koszty będzie generowało jego ewentualne utrzymanie.

Wszyscy uczestnicy spotkania przyszli z ciekawymi pomysłami i gotowością do współtworzenia rzeszowskiej kultury w nowym wydaniu.

– Podczas spotkania artyści mieli okazję powiedzieć o swoich doświadczeniach i podzielić się z pozostałymi wizją, jak powinien wyglądać „nowy kulturalny Rzeszów” – powiedziała Magda Louis, rzeszowska pisarka. – Jestem spokojna jeżeli chodzi o inicjatywy i pomysły. W mieście jest mnóstwo ciekawych ludzi z artystyczną duszą, gotowych do pracy.

Wszyscy zaproszeni do debaty o przyszłości kultury w Rzeszowie jednym głosem podkreślali że trzeba stworzyć jak najlepsze warunki dla młodych twórców, aby zostali w tym mieście i tutaj tworzyli

Inres24 w Google News

Obserwuj i bądź na bieżąco

Najnowsze

Najnowsze

REKLAMA

Fancyelements

Welcome to the future of building with WordPress. The elegant description could be the support for your call to action or just an attention-catching anchor. Whatever your plan is, our theme makes it simple to combine, rearrange and customize elements as you desire.

Start
Nowe
7dni
Szukaj