6.5 C
Rzeszów
poniedziałek, 27 marca, 2023

Konrad Fijołek chce zmienić centrum Rzeszowa. Więcej zieleni, mniej samochodów.

Pandemia i ostatni trudny rok pokazały nam jak ogromną wartość ma przyjazna przestrzeń, zieleń i jak bardzo mieszkańcy potrzebują spędzać czas na świeżym powietrzu – przekonuje Konrad Fijołek, kandydat na prezydenta Rzeszowa.

REKLAMA

Kandydat zaprosił w środę (12/05) na konsultacje i konferencję prasową, prezydent Łodzi – Hannę Zdanowską. To właśnie jej miasto, skorzystało z holenderskich doświadczeń i pierwsze stworzyło tzw. strefy woonerf. Co to takiego? Skwerki, które łączą funkcje ulicy, deptaku, parkingu i miejsca spotkań mieszkańców.

Hanna Zdanowska zachwala takie rozwiązania. – Wymaga to jednak determinacji i przekonania tych nieprzekonanych – mówiła prezydent Łodzi.

Konrad Fijołek przyznał, że łódzki woonerf stał się dla niego inspiracją do szerszego spojrzenia na centrum Rzeszowa. – Chciałbym zwiększyć liczbę deptaków w mieście i ograniczyć w tych miejscach, gdzie to jest możliwe, w ogóle wstęp samochodów. Wprowadzić strefę czystego transportu w centrum, a te ulice zamienione na deptaki lub właśnie woonerfy uczynić bardziej dostępnymi dla mieszkańców – stwierdza.

CZYTAJ TEŻ:  Z tego auta została miazga

Konrad Fijołek chciałby, żeby jeden z pierwszych tych woonerfów pojawił się na ulicy Mickiewicza. Potem na ul. Jagiellońskiej. Część ulic ma być przeznaczona na drogi jednokierunkowe, aby włączyć do centrum miasta ścieżki rowerowe.

Najnowsze

Najnowsze

POGODA

Rzeszów
zachmurzenie duże
6.5 ° C
7.7 °
5.2 °
92 %
3.1kmh
100 %
pon.
6 °
wt.
4 °
śr.
6 °
czw.
9 °
pt.
10 °

POPULARNE

Daj nam znać!

Masz ciekawy temat? Chcesz przekazać opinię na temat artykułu, albo sugestie dotyczącą naszej strony? Zapraszamy do kontaktu