15.5 C
Rzeszów
sobota, 20 lipca, 2024

Koniec karty pojazdu i nalepek na szybę. Ile teraz kosztuje rejestracja auta?

REKLAMA

Rejestracja samochodu od 5 września 2022 r. stała się tańsza. Nie trzeba już naklejki na szybę, ani karty pojazdu. Wydziały komunikacji już ich nie wydają. Dzięki temu opłaty spadły o blisko 100 zł w przypadku pierwszej rejestracji auta sprowadzonego z zagranicy i o 19 zł w przypadku przerejestrowania samochodu z polskimi blachami.

Za zarejestrowanie samochodu osobowego trzeba teraz zapłacić 161,50 zł. W przypadku samochodu już wcześniej zarejestrowanego w kraju – ten koszt można jeszcze obniżyć do 81 zł, decydując się na zachowanie dotychczasowych tablic. Można to zrobić bez względu na to z jakiego województwa pochodzą. A jeśli w starym dowodzie rejestracyjnym jest miejsce na odpowiednią adnotację, oszczędzimy kolejne złotówki na pozwoleniu czasowym i koszt całej operacji zamknie się wtedy w 67 zł.

Wcześniej karta pojazdu kosztowała 75 zł, a nalepka kontrolna — 18,5 zł, + 1 zł opłata ewidencyjna. Teraz już te dokumenty nie są wymagane i urzędy ich nie wydają.

Nie będą wydawane również wtórniki nalepek kontrolnych oraz kart pojazdu. Przy przerejestrowaniu pojazdu, do którego była wydana karta pojazdu, nie będzie trzeba jej okazywać. Wydane do tej pory karty pojazdu właściciel będzie mógł zachować lub zwrócić do urzędu. Nalepki kontrolne umieszczone dotychczas na szybie pojazdu również można zostawić lub usunąć.

Wprowadzony został również obowiązek załączania do zawiadomienia o nabyciu pojazdu kopii dokumentu na podstawie którego nastąpiło jego kupno. Wcześniej obowiązek ten dotyczył tylko zgłoszeń o zbyciu pojazdu.

Ile od 5 września 2022 r. kosztuje rejestracja pojazdu?

Rodzaj pojazduOpłata przy zmianie tablic rej.Opłata z zachowaniem tablic*
Samochód osobowy161,50 zł67 zł
Motocykl121,50 zł67 zł
Ciągnik rolniczy121,50 zł67 zł
Przyczepa121,50 zł67 zł
Motorower111,50 zł67 zł
Opłaty za rejestrację pojazdów, *Zachowanie starych tablic i bez pozwolenia czasowego

Do zarejestrowania pojazdu potrzebujemy:

Wymagane dokumenty:

  • wniosek
  • oryginał dowodu własności pojazdu (mogą to być m.in.: umowa sprzedaży, zamiany, darowizny, o dożywocie, faktura VAT, prawomocne orzeczenie sądu rozstrzygające o prawie własności). W przypadku, kiedy dane odnoszące się do zbywcy pojazdu zawarte w dowodzie własności pojazdu dołączonym do wniosku o rejestrację są niezgodne z danymi właściciela zawartymi w dowodzie rejestracyjnym, jako dowód własności wymagany do rejestracji rozumie się oryginały wszystkich wcześniejszych dokumentów potwierdzających fakt przeniesienia prawa własności pojazdu;
  • oryginał dotychczasowego dowodu rejestracyjnego,
  • tablice rejestracyjne, jeśli chcemy nowe numery.

Inres24 w Google News

Obserwuj i bądź na bieżąco

Najnowsze

Najnowsze

REKLAMA

Fancyelements

Welcome to the future of building with WordPress. The elegant description could be the support for your call to action or just an attention-catching anchor. Whatever your plan is, our theme makes it simple to combine, rearrange and customize elements as you desire.

Start
Nowe
7dni
Szukaj