18.8 C
Rzeszów
niedziela, 23 czerwca, 2024

Koniec dramatu dzieci z Izdebek. Starostwo zapłaci siostrom za opiekę

REKLAMA

Starostwo Powiatowe w Brzozowie będzie płacić za utrzymanie dziesięciorga rodzeństwa z Izdebek, które są pod opieką sióstr służebniczek w Starej Wsi. Siostry podpisały właśnie z brzozowskim starostą umowę o finansowanie. – To kończy spór, który nigdy nie powinien powstać. Cieszę się, że dzieci mają zapewnione środki na utrzymanie i leczenie – podkreślił Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak.

Rodzeństwo z Izdebek zostało odebrane rodzicom, a ojciec trafił do więzienia za czyny kazirodcze. Początkowo groziło im rozdzielenie, ostatecznie cała dziesiątka trafiła pod opiekę Zgromadzenia Sióstr Służebniczek Najświętszej Maryi Panny Niepokalanie Poczętej w Starej Wsi.

Mimo sądowego wyroku powstał jednak spór między samorządami, kto ma płacić na utrzymanie dzieci. Kolejne wnioski do sądów i Samorządowego Kolegium Odwoławczego przeciągały rozstrzygnięcie, a siostry ponosiły koszty utrzymania i leczenia dzieci, których kwota sięgnęła już kilkuset tysięcy złotych.

W sprawę osobiście zaangażował się Rzecznik Praw Dziecka. Po kolejnej interwencji Starosta Brzozowski podpisał z siostrami służebniczkami umowę o przekazywaniu środków finansowych na utrzymanie rodzeństwa. Umowa przewiduje także pokrycie przez starostę kosztów utrzymania poniesionych przez siostry od sierpnia 2020 roku. To ponad 300 tys. zł.

Zobacz też:

Dramat dzieci z Izdebek. Nikt nie chce zapłacić za ich opiekę

Ojciec z Izdebek krzywdził córeczki. Sąd wydał prawomocny wyrok

Inres24 w Google News

Obserwuj i bądź na bieżąco

Najnowsze

Najnowsze

REKLAMA

Fancyelements

Welcome to the future of building with WordPress. The elegant description could be the support for your call to action or just an attention-catching anchor. Whatever your plan is, our theme makes it simple to combine, rearrange and customize elements as you desire.

Start
Nowe
7dni
Szukaj