20 C
Rzeszów
niedziela, 14 sierpnia, 2022

Najnowsze

Koniec dramatu dzieci z Izdebek. Starostwo zapłaci siostrom za opiekę

Starostwo Powiatowe w Brzozowie będzie płacić za utrzymanie dziesięciorga rodzeństwa z Izdebek, które są pod opieką sióstr służebniczek w Starej Wsi. Siostry podpisały właśnie z brzozowskim starostą umowę o finansowanie. – To kończy spór, który nigdy nie powinien powstać. Cieszę się, że dzieci mają zapewnione środki na utrzymanie i leczenie – podkreślił Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak.

REKLAMA

Rodzeństwo z Izdebek zostało odebrane rodzicom, a ojciec trafił do więzienia za czyny kazirodcze. Początkowo groziło im rozdzielenie, ostatecznie cała dziesiątka trafiła pod opiekę Zgromadzenia Sióstr Służebniczek Najświętszej Maryi Panny Niepokalanie Poczętej w Starej Wsi.

Mimo sądowego wyroku powstał jednak spór między samorządami, kto ma płacić na utrzymanie dzieci. Kolejne wnioski do sądów i Samorządowego Kolegium Odwoławczego przeciągały rozstrzygnięcie, a siostry ponosiły koszty utrzymania i leczenia dzieci, których kwota sięgnęła już kilkuset tysięcy złotych.

W sprawę osobiście zaangażował się Rzecznik Praw Dziecka. Po kolejnej interwencji Starosta Brzozowski podpisał z siostrami służebniczkami umowę o przekazywaniu środków finansowych na utrzymanie rodzeństwa. Umowa przewiduje także pokrycie przez starostę kosztów utrzymania poniesionych przez siostry od sierpnia 2020 roku. To ponad 300 tys. zł.

Zobacz też:

Dramat dzieci z Izdebek. Nikt nie chce zapłacić za ich opiekę

Ojciec z Izdebek krzywdził córeczki. Sąd wydał prawomocny wyrok

REKLAMA

Najnowsze

REKLAMA

POGODA

Rzeszów
zachmurzenie umiarkowane
20 ° C
22.4 °
20 °
88 %
3.6kmh
75 %
niedz.
29 °
pon.
31 °
wt.
31 °
śr.
31 °
czw.
32 °

POPULARNE

Daj nam znać!

Masz ciekawy temat? Chcesz przekazać opinię na temat artykułu, albo sugestie dotyczącą naszej strony? Zapraszamy do kontaktu