13.3 C
Rzeszów
piątek, 24 marca, 2023

Czarne chmury nad browarem. Ogłoszono koniec produkcji w Leżajsku

Smak tego piwa jest gorzki, a nawarzyła go Grupa Żywiec, która od wielu lat jest właścicielem Browaru Leżajsk. Firma zamierza zamknąć zakładu, który zatrudnia 103 osoby. Ale nie tylko o utratę pracy chodzi, ale również o legendarną markę, która związana jest z Podkarpaciem. Choć właściciel deklaruje utrzymanie jej w swoim portfolio, to czy piwo „Leżajsk” nie z Leżajska, to będzie to samo?

REKLAMA

– To przykre, że zakład z taką historią i tradycją, nagle okazuje się niepotrzebny. To będzie ogromna strata, nie tylko dla miasta, ale również regionu – mówią mieszkańcy Leżajska, którzy są zaskoczeni deklaracją właściciela.

Grupa Żywiec, należąca do holenderskiego koncernu Heineken, posiada Browar w Leżajsku od 1999 r. Zakład miał różne kole losu i już 8 lat temu groziło mu zamknięcie. Plany te udało się jednak powstrzymać. Ale teraz już oficjalnie Grupa Żywiec ogłosiła zakończenie produkcji w Leżajsku od czerwca 2023 r. Decyzja – jak czytamy w oficjalnym komunikacie – ma związek z reorganizacją polskiej działalności firmy, która chce skupić się na swoich głównych fabrykach w Żywcu, Elblągu, Warce i Namysłowie.

CZYTAJ TEŻ:  Wybuch pieca zabił seniorkę
Komentarz prezesa

Simon Amor, prezes zarządu Grupy Żywiec komentuje to tak:

– „Decyzja o zamiarze zakończenia produkcji w Browarze Leżajsk została podjęta po dogłębnej analizie i jest częścią transformacji w kierunku silnego, zrównoważonego i odpornego na przyszłość łańcucha dostaw. Zdaję sobie sprawę z tego, że to jest trudny moment dla naszych pracowników i społeczności w Leżajsku. Jesteśmy dumni z naszych tradycji piwowarskich i utrzymamy markę Leżajsk w naszym portfolio. Zmiana, którą ogłaszamy jest jednak niezbędna, abyśmy jako Grupa mogli się adaptować do zmieniających się warunków rynkowych i budować silną firmę na przyszłość”.

Browar Leżajsk w 2021 r. uwarzył około 800 tysięcy hl piwa. Zatrudnia 103 osoby. Wszyscy są zaskoczeni decyzją, bo dowiedzieli się o niej z dnia na dzień. Firma zapowiada, że przygotuje dla zwalnianej załogi solidne odprawy.

CZYTAJ TEŻ:  Amerykański samolot "zagłady" wylądował w Europie
Wójt chce ratować zakład

Zapowiedź zamknięcia zakładu, zasmuca nie tylko mieszkańców, ale również samorządowców. Wójt gminy Leżajsk składa nawet publiczną deklaracje Grupie Żywiec. – Gmina Leżajsk jest zainteresowana przejęciem Browaru Leżajsk i dalszym jego funkcjonowaniem. Zdecydowanie sprzeciwiamy się jego likwidacji – napisał wójt Krzysztof Sobejko w mediach społecznościowych.

Wójt nie kryje żalu do właściciela:

– Przez wiele lat Grupa Żywiec utrudniała rozwój Gminy Leżajsk. W trosce o Browar i jego funkcjonowanie, zrezygnowaliśmy z wielu zamierzeń inwestycyjnych. Musieliśmy odmówić wielu inwestorom, którzy chcieli zlokalizować swoje firmy na terenie Parku Przemysłowego. A dzisiaj? – pyta.

Zaznacza, że już w ubiegłym roku, po niepokojących informacjach, wystosował pismo do Prezesa Grupy Żywiec. – W listopadzie wysłałem kolejne pismo z prośbą o zajęcie stanowiska w sprawie przyszłości Browaru. Odpowiedzi do dzisiaj brak… – stwierdza gorzko.

CZYTAJ TEŻ:  Śliski poranek. Auto zablokowało osiedle

Z decyzją właściciela nie zgadza się także burmistrz Leżajska Ireneusz Stefański.

– W imieniu społeczności Leżajska wyrażam kategoryczny sprzeciw i protest związany z podjętą przez zarząd spółki decyzją. W pełni solidaryzuję się w tej sprawie ze związkami zawodowymi i pracownikami leżajskiego browaru – stwierdza.

Czy jest jeszcze nadzieja dla browaru w Leżajsku? Odsprzedanie zakładu wydaje się mało prawdopodobne. Koncern może nie chcieć mieć takiej konkurencji.

21
Browar Leżajsk

Czy browar powinna wykupić gmina?

lezajsk browar2
Browar w Leżajsku
Browar w Leżajsku | Fot. Google Street View

Najnowsze

Najnowsze

POGODA

Rzeszów
bezchmurnie
13.3 ° C
14.4 °
12 °
62 %
4.1kmh
0 %
pt.
17 °
sob.
15 °
niedz.
12 °
pon.
8 °
wt.
-0 °

POPULARNE

Daj nam znać!

Masz ciekawy temat? Chcesz przekazać opinię na temat artykułu, albo sugestie dotyczącą naszej strony? Zapraszamy do kontaktu