11.2 C
Rzeszów
czwartek, 29 lutego, 2024

Kolejne śmigłowce Black Hawk z Mielca trafią do polskiej armii

Do Wojsk Specjalnych trafią kolejne cztery śmigłowce S-70i Black Hawk. To efekt umowy zawartej pomiędzy Inspektoratem Uzbrojenia MON a Polskimi Zakładami Lotniczymi w Mielcu. To właśnie ta fabryka wyprodukuje maszyny. To ważne, bo polska załoga dzięki temu może liczyć na stabilność zatrudnienia. Pierwsze dwa z zamówionych w środę – 15 grudnia śmigłowców trafią do Wojsk Specjalnych już w 2023 roku.

To drugie zamówienie śmigłowców S-70i dla Wojsk Specjalnych. W styczniu 2019 roku podpisano umowę na zakup pierwszej partii maszyn. 4 egzemplarze do prowadzenia powietrznych operacji specjalnych trafiły do Wojska Polskiego w jeszcze tego samego roku.


S-70i BLACK HAWK to sprawdzony wielozadaniowy śmigłowiec, zaprojektowany zgodnie z rygorystycznymi wymogami wojskowymi. To platforma wykorzystywana przez wojsko Stanów Zjednoczonych i ponad 30 innych armii na całym świecie. BLACK HAWK – to wylatanych 10 milionów godzin, w tym ponad 2,5 miliona w warunkach bojowych, m.in.  w misjach ofensywnych, MEDEVAC-u, transporcie VIP-ów, przewozie ładunków, misjach bojowo-poszukiwawczych i ratunkowych i patrolach morskich.

Konstrukcja śmigłowca:

  • klasyczny układ dwusilnikowy
  • kadłub o konstrukcji metalowej z wykorzystaniem elementów kompozytowych
  • duża  liczba luków i wzierników umożliwiających dostęp do poszczególnych elementów wyposażenia.
  • Struktura kadłuba zaprojektowana jest tak, aby maksymalnie chronić osoby w niej przebywające m.in. w warunkach lądowania awaryjnego.
  • W przedniej części kadłuba znajduje się kabina załogi. Za kabiną pilotów znajduje się kabina transportowa. Z obu stron kabiny transportowej znajdują się szerokie drzwi odsuwane do tyłu. Za kabiną transportową znajdują się zbiorniki paliwa.

REKLAMA
Start
Nowe
7dni
Szukaj