24 C
Rzeszów
poniedziałek, 27 maja, 2024

Zmarła 16-latka, ofiara katastrofy pociągu w Widełce

REKLAMA

To najtragiczniejszy wypadek pociągu na Podkarpaciu od lat. W szpitalu zmarła 16-letnia pasażerka szynobusu, który w Widełce w powiecie kolbuszowskim zderzył się z furgonetką. Kierowca samochodu wjechał na niestrzeżony przejazd. Także poniósł śmierć.

Dziewczyna, mieszkanka powiatu kolbuszowskiego, była jedyną osobą z pociągu, która odniosła obrażenia. Kiedy zabierało ją pogotowie była jeszcze przytomna. Lekarze 10 dni walczyli o życie nastolatki. Niestety, nie udało się jej uratować. Emilia zmarła rano, 25 stycznia. Była uczennicą II klasy, chodziła do technikum w Kolbuszowej. – Miła, fajna dziewczyna. Słyszałem, że tego dnia wracała od kuzynki. Cała szkoła pogrążona jest w żałobie – mówi nam koleżanka zmarłej.

Sprawą śmierci pasażerki, ale także wyjaśnianiem okoliczności wypadku zajmuje się prokuratura w Kolbuszowej.

Do tragedii doszło 14 stycznia. Kierowca dostawczaka z nieznanych przyczyn wjechał na torowisko prosto pod rozpędzony szynobus relacji Rzeszów – Kolbuszowa. Przejazd był niestrzeżony, ale wyposażony w pulsujące lampy ostrzegawcze i gong. Sygnalizacja była sprawna.

Auto rozerwało na pół. Pociąg częściowo wykoleił się. 54-letni kierowca z woj. lubelskiego był na miejscu reanimowany. Mimo wysiłków ratowników, jego życia nie udało się ocalić.

Po chwili pojawił się ogień. Dostawcze auto przewoziło rozpuszczalniki. W chwili uderzenia puszki oblały skład pociągu wywołały jego gwałtowny pożar. Emilia miała potwornego pecha. Czekając na ewakuację, została uderzona przez wewnętrzne drzwi od kabiny maszynisty, które wybuchły z powodu nagromadzenia się oparów. Doznała urazu głowy. Zmarła w szpitalu w Rzeszowie.

Pociągiem jechało w sumie 9 osób: siedmioro pasażerów oraz dwie osoby z obsługi.

Kolej uruchomiła nową kampanię informacyjną przestrzegającą kierowców przed brawurą na przejazdach.

Zaostrzono także prawo. Od 1 stycznia 2022 r. naruszenie zakazu wejścia na przejazd kolejowy za sygnalizator lub inne urządzenie nadające sygnały, przy sygnale czerwonym przez kierującego kolumną pieszych lub poganiacza zagrożone jest 2000 zł mandatu. W przypadku recydywy kara jest podwójna i wynosi – 4000 zł.

Inres24 w Google News

Obserwuj i bądź na bieżąco

Najnowsze

Najnowsze

REKLAMA

Fancyelements

Welcome to the future of building with WordPress. The elegant description could be the support for your call to action or just an attention-catching anchor. Whatever your plan is, our theme makes it simple to combine, rearrange and customize elements as you desire.

Start
Nowe
7dni
Szukaj