22.2 C
Rzeszów
sobota, 23 września, 2023

Co w centrum miasta robi naftowy kiwon?

REKLAMA

W centrum Jasła przy ul. Rynek i Koralewskiego pojawił się kiwon pompowy. Nie będzie pompował ropy, ale tylko zaciekawiał i przypominał o trwającym właśnie roku Ignacego Łukasiewicza!

Jasło i okolice z przemysłem naftowym są szczególnie związane. W Jaśle działa rafineria. Powstała w 1888 r. jako jedna z pierwszych na świecie. Jej założycielem był właśnie Ignacy Łukasiewicz. W tym roku obchodzony jest rok tego wybitnego Polaka. A wszystko w 200 rocznice jego urodzin.

lukasiewicz
Ignacy Łukasiewicz | Fot. PGNiG

Ten wynalazca, patriota i filantrop był pionierem światowego przemysłu naftowego. Wynalazł lampę naftową, założył (1854 r.) pierwszą na świecie kopalnię ropy naftowej w Bóbrce koło Krosna.

Kiwon stał się charakterystycznym elementem polowa naftowego. Instalowany jest przy wylotach otworów. Pracuje ruchem wahadłowym. Kiedy podnosi się pompuje ropę ze złoża do szybu naftowego. Kiedy opada tłoczy ropę do rurociągiem do ogólnego zbiornika. Takich żurawi na południu Podkarpacia jest wiele. Wciąż wydobywają ropę, także nadal w Bóbrce.

Kiwon w Jaśle, jako ekspozycja, pozostanie na skwerku do końca października.

Zobacz też:

Mąż przez 29 lat nie łożył na utrzymanie rodziny. Zmieniła to modlitwa do św. Józefa. W Rzeszowie mamy teraz jego sanktuarium!

Prezent na majówkę! Kolejny odcinek S19 gotowy!

Rzeszów portalem na Wschód. Teraz z misją przybył Sekretarz Generalny ONZ!

Najnowsze

Najnowsze

REKLAMA