-12.5 C
Rzeszów
czwartek, 9 lutego, 2023

Najnowsze

Co w centrum miasta robi naftowy kiwon?

W centrum Jasła przy ul. Rynek i Koralewskiego pojawił się kiwon pompowy. Nie będzie pompował ropy, ale tylko zaciekawiał i przypominał o trwającym właśnie roku Ignacego Łukasiewicza!

REKLAMA

Jasło i okolice z przemysłem naftowym są szczególnie związane. W Jaśle działa rafineria. Powstała w 1888 r. jako jedna z pierwszych na świecie. Jej założycielem był właśnie Ignacy Łukasiewicz. W tym roku obchodzony jest rok tego wybitnego Polaka. A wszystko w 200 rocznice jego urodzin.

lukasiewicz
Ignacy Łukasiewicz | Fot. PGNiG

Ten wynalazca, patriota i filantrop był pionierem światowego przemysłu naftowego. Wynalazł lampę naftową, założył (1854 r.) pierwszą na świecie kopalnię ropy naftowej w Bóbrce koło Krosna.

Kiwon stał się charakterystycznym elementem polowa naftowego. Instalowany jest przy wylotach otworów. Pracuje ruchem wahadłowym. Kiedy podnosi się pompuje ropę ze złoża do szybu naftowego. Kiedy opada tłoczy ropę do rurociągiem do ogólnego zbiornika. Takich żurawi na południu Podkarpacia jest wiele. Wciąż wydobywają ropę, także nadal w Bóbrce.

CZYTAJ TEŻ:  Rafał Puchalski nowym prezesem Sądu Apelacyjnego w Rzeszowie

Kiwon w Jaśle, jako ekspozycja, pozostanie na skwerku do końca października.

Zobacz też:

Mąż przez 29 lat nie łożył na utrzymanie rodziny. Zmieniła to modlitwa do św. Józefa. W Rzeszowie mamy teraz jego sanktuarium!

Prezent na majówkę! Kolejny odcinek S19 gotowy!

Rzeszów portalem na Wschód. Teraz z misją przybył Sekretarz Generalny ONZ!

REKLAMA

Najnowsze

REKLAMA

POGODA

Rzeszów
zamglenia
-12.5 ° C
-9.7 °
-14.3 °
91 %
1.5kmh
30 %
czw.
-0 °
pt.
-0 °
sob.
2 °
niedz.
2 °
pon.
3 °

POPULARNE

Daj nam znać!

Masz ciekawy temat? Chcesz przekazać opinię na temat artykułu, albo sugestie dotyczącą naszej strony? Zapraszamy do kontaktu