22.7 C
Rzeszów
poniedziałek, 20 maja, 2024

Śmierć przez kleszcze. Tragedia kierowcy rajdowego i jego dziewczyny

REKLAMA

Byli młodzi, szczęśliwi, zakochani. To wszystko skończyło się. Odeszli jedno po drugim. Życie kierowcy rajdowego Douglasa Costy (†42) i jego dziewczyny Mariany Giordany zgasło nagle i niespodziewanie. Stało się to w kilka dni po ugryzieniu przez kleszcza.

Douglas był aktywnym kierowcą sportów motorowych i regularnie uczestniczył w zawodach Mercedes AMG Cup w Brazylii. Do tragedii doszło w tym kraju. Pod koniec maja para zatrzymała się we wsi w Campinas. Prawdopodobnie tam oboje zostali ugryzieni przez kleszcze.

Wkrótce wystąpiły objawy: bóle głowy i stawów, gorączka, nudności, wysypka. Mariana trafiła do kliniki w Sao Paulo 5 czerwca, Costa dwa dni później. Następnej doby mężczyzna zmarł, a 4 godziny później nastąpiła śmierć jego dziewczyny.

Lekarze ustalili, że przyczyną była gorączka plamista Gór Skalistych. To bakteryjna infekcja wywoływana przez ugryzienie zarażonego kleszcza.

Choroba może prowadzić do poważnych powikłań, takich jak uszkodzenie narządów wewnętrznych, zapalenie mózgu, zapalenie płuc, niewydolność nerek, a jak pokazuje przykład z Brazylii – może być nawet śmiertelna.

Występowanie gorączki plamistej Gór Skalistych jest związane z obszarami, w których obecne są zarażone kleszcze. Szczególnie często spotyka się ją w rejonach Ameryki Północnej, takich jak Stany Zjednoczone, Meksyk, a także niektóre kraje Ameryki Środkowej i Południowej.

W celu zapobiegania gorączce plamistej Gór Skalistych, zaleca się unikanie obszarów, gdzie występują kleszcze, noszenie odzieży ochronnej, stosowanie środków owadobójczych, regularne sprawdzanie ciała pod kątem obecności kleszczy oraz usuwanie ich w odpowiedni sposób. W przypadku podejrzenia zakażenia lub wystąpienia objawów choroby, należy natychmiast skonsultować się z lekarzem, aby rozpocząć odpowiednie leczenie antybiotykami.

Po tragedii w Brazylii organizatorzy wyścigów napisali na Instagramie: „Najszczersze kondolencje dla wszystkich członków rodziny i przyjaciół. Wiemy, jak wspaniałym człowiekiem był Douglas i jak ogromną pustkę pozostawi w sercach wszystkich, którzy mieli zaszczyt i przyjemność go poznać”.

Inres24 w Google News

Obserwuj i bądź na bieżąco

Najnowsze

Najnowsze

REKLAMA

Fancyelements

Welcome to the future of building with WordPress. The elegant description could be the support for your call to action or just an attention-catching anchor. Whatever your plan is, our theme makes it simple to combine, rearrange and customize elements as you desire.

Start
Nowe
7dni
Szukaj