-1 C
Rzeszów
czwartek, 30 listopada, 2023

Kiedy ZUS przelewa 500+? Nowe zasady

REKLAMA

Do niedawna pieniądze z zasiłku 500+ przychodziły na konto w połowie miesiąca. Ale teraz zmieniły się zasady. Wypłatę świadczeń z gminnych ośrodków przejął ZUS i przelewa środki w zależności od daty jaką wylosował dla nas system.

Nowy okres rozliczeniowy dla zasiłku 500+ rozpoczął się 1 czerwca 2022 r. i trwa do 31 maja 2023. W tym okresie termin otrzymania przelewu jest dla nas stały, ale może to być różny dzień miesiąca – w zależności, który został nam wylosowany.

ZUS określił 10 terminów realizowania przelewów: 2, 4, 7, 9, 12, 14, 16, 18, 20 i 22 dzień miesiąca.

O tym, który termin przelewu został nam wylosowany możemy sprawdzić na Platformie Usług Elektronicznych ZUS (PUE ZUS) w zakładce „wypłaty i zwroty”.

Jeśli termin będzie wypadał w dniu wolnym od pracy, przelew zostanie zrealizowany dzień wcześniej.

Nie ma pieniędzy do ręki

Nie ma 500+ wypłacanych gotówką do ręki. Aby otrzymać pieniądze musimy mieć konto w banku. Wniosek o 500+ można składać tylko przez internet.

Jeśli dostawaliśmy 500+ i chcemy nadal go otrzymywać, trzeba złożyć wniosek na nowy okres rozliczeniowy (jak już wspominaliśmy liczony od 1.06.2022 do 31.05.2023).

Większość rodziców już to z pewnością zrobiła do końca kwietnia, aby w czerwcu – bez żadnego przestoju- otrzymać pieniążki i nie czekać na wypłatę kolejny miesiąc.

Ale jeśli ktoś zupełnie zapomniał o wniosku na nowy okres rozliczeniowy i złoży go np. dopiero w sierpniu, to nie otrzyma pieniędzy za dwa miesiące wstecz – za lipiec i czerwiec. Te zasiłki już przepadną. Dostanie tylko zasiłek wypłacany od sierpnia, od miesiąca, w którym złożył wniosek.

W przypadku kontynuacji, aby nie stracić żadnej wypłaty zasiłku, wniosek – o ile tego jeszcze nie zrobiliśmy – może złożyć do końca czerwca. Ale pamiętajmy, że będzie on rozpatrzony do końca sierpnia, czyli wypłatę (z wyrównaniem za czerwiec i lipiec) otrzymamy najpóźniej do 31 sierpnia oczywiście razem z zasiłkiem za sierpień.

Jest tylko jeden wyjątek od tej zasady. To wniosek złożony na dziecko, które się dopiero urodziło, albo zostało przysposobione. Wtedy jeśli wniosek zostanie złożony w ciągu 3 miesięcy od dnia zaistnienia takiego zdarzenia (np. narodzin), zasiłek będziemy otrzymywać od miesiąca, w którym to zdarzenie nastąpiło.

Dla kogo 500+

Świadczenie 500+ przysługuje na każde dziecko w rodzinie w wieku do ukończenia 18 roku życia, bez względu na dochody, czy liczbę dzieci w rodzinie.

Dotychczas w ramach programu rodzice i opiekunowie złożyli wnioski obejmujące 6,59 mln dzieci. Świadczenia zostały przyznane dla zdecydowanej większości z nich, bo dla ponad 6 mln. 

Zobacz też:

Płatne parkowanie w Przeworsku. Pamiętaj o bilecie za szybą. Masz 10 minut

O matko! Drożeje abonament RTV!

Do Lublina Via Carpatią. Oddano ostatni odcinek S19

Najnowsze

Najnowsze

REKLAMA
Start
Nowe
7dni
Szukaj