24.3 C
Rzeszów
poniedziałek, 20 maja, 2024

Kiedy ZUS przelewa 500+? Nowe zasady

REKLAMA

Do niedawna pieniądze z zasiłku 500+ przychodziły na konto w połowie miesiąca. Ale teraz zmieniły się zasady. Wypłatę świadczeń z gminnych ośrodków przejął ZUS i przelewa środki w zależności od daty jaką wylosował dla nas system.

Nowy okres rozliczeniowy dla zasiłku 500+ rozpoczął się 1 czerwca 2022 r. i trwa do 31 maja 2023. W tym okresie termin otrzymania przelewu jest dla nas stały, ale może to być różny dzień miesiąca – w zależności, który został nam wylosowany.

ZUS określił 10 terminów realizowania przelewów: 2, 4, 7, 9, 12, 14, 16, 18, 20 i 22 dzień miesiąca.

O tym, który termin przelewu został nam wylosowany możemy sprawdzić na Platformie Usług Elektronicznych ZUS (PUE ZUS) w zakładce „wypłaty i zwroty”.

Jeśli termin będzie wypadał w dniu wolnym od pracy, przelew zostanie zrealizowany dzień wcześniej.

Nie ma pieniędzy do ręki

Nie ma 500+ wypłacanych gotówką do ręki. Aby otrzymać pieniądze musimy mieć konto w banku. Wniosek o 500+ można składać tylko przez internet.

Jeśli dostawaliśmy 500+ i chcemy nadal go otrzymywać, trzeba złożyć wniosek na nowy okres rozliczeniowy (jak już wspominaliśmy liczony od 1.06.2022 do 31.05.2023).

Większość rodziców już to z pewnością zrobiła do końca kwietnia, aby w czerwcu – bez żadnego przestoju- otrzymać pieniążki i nie czekać na wypłatę kolejny miesiąc.

Ale jeśli ktoś zupełnie zapomniał o wniosku na nowy okres rozliczeniowy i złoży go np. dopiero w sierpniu, to nie otrzyma pieniędzy za dwa miesiące wstecz – za lipiec i czerwiec. Te zasiłki już przepadną. Dostanie tylko zasiłek wypłacany od sierpnia, od miesiąca, w którym złożył wniosek.

W przypadku kontynuacji, aby nie stracić żadnej wypłaty zasiłku, wniosek – o ile tego jeszcze nie zrobiliśmy – może złożyć do końca czerwca. Ale pamiętajmy, że będzie on rozpatrzony do końca sierpnia, czyli wypłatę (z wyrównaniem za czerwiec i lipiec) otrzymamy najpóźniej do 31 sierpnia oczywiście razem z zasiłkiem za sierpień.

Jest tylko jeden wyjątek od tej zasady. To wniosek złożony na dziecko, które się dopiero urodziło, albo zostało przysposobione. Wtedy jeśli wniosek zostanie złożony w ciągu 3 miesięcy od dnia zaistnienia takiego zdarzenia (np. narodzin), zasiłek będziemy otrzymywać od miesiąca, w którym to zdarzenie nastąpiło.

Dla kogo 500+

Świadczenie 500+ przysługuje na każde dziecko w rodzinie w wieku do ukończenia 18 roku życia, bez względu na dochody, czy liczbę dzieci w rodzinie.

Dotychczas w ramach programu rodzice i opiekunowie złożyli wnioski obejmujące 6,59 mln dzieci. Świadczenia zostały przyznane dla zdecydowanej większości z nich, bo dla ponad 6 mln. 

Zobacz też:

Płatne parkowanie w Przeworsku. Pamiętaj o bilecie za szybą. Masz 10 minut

O matko! Drożeje abonament RTV!

Do Lublina Via Carpatią. Oddano ostatni odcinek S19

Inres24 w Google News

Obserwuj i bądź na bieżąco

Najnowsze

Najnowsze

REKLAMA

Fancyelements

Welcome to the future of building with WordPress. The elegant description could be the support for your call to action or just an attention-catching anchor. Whatever your plan is, our theme makes it simple to combine, rearrange and customize elements as you desire.

Start
Nowe
7dni
Szukaj