6.1 C
Rzeszów
niedziela, 4 czerwca, 2023

Jest wnuczką siostry prezydenta Kennedy’ego. W Przemyślu chce wspierać niepełnosprawnych sportowców

REKLAMA

Ważny gość odwiedził Przemyśl. To Kathleen Shriver – młoda, pełna energii i entuzjazmu Amerykanka. Tak jak jej tata i babcia działa w organizacji wspierającej na całym świecie niepełnosprawnych sportowców. A ta misja pomagania wzięła się z mało znanego faktu związanego z jednym z najsłynniejszych klanów USA – rodziny Kennedych.

Rodzina Kennedych to legenda Ameryki, na temat której nakręcono mnóstwo filmów i napisano wiele książek. Swój szczyt popularności osiągnęła w latach 60. XX wieku, kiedy 35. prezydentem Stanów Zjednoczonych został John F. Kennedy (†46 l.). Jego urząd i wielka kariera polityczna została brutalnie przerwana w wyniku zamachu w Dallas w 1963 r.

Prezydent miał 9 rodzeństwa, które w większości również osiągało wiele sukcesów. Najbardziej w cieniu pozostawała Rosemary Kennedy, która urodziła się z niepełnosprawnością intelektualną. W wieku 23 lat została poddana, zakazanemu obecnie, zabiegowi lobotomii, po czym umieszczono ją w zakładzie opiekuńczym. Na skutek operacji miała problemy z chodzeniem i mówieniem. Jej ojciec utrzymywał w tajemnicy informacje o stanie jej zdrowia w obawie, że prawda o nim może zrujnować karierę polityczną jej braci oraz zburzyć obraz idealnej rodziny.

– Wówczas społeczeństwo odrzucało takiego typu osoby – tłumaczy w jednym z wywiadów Kathleen Shriver. Tylko jej babcia – Eunice Kennedy Shriver ujęła się za niepełnosprawną starszą siostrą.

Eunice wpadła wtedy na pomysł, że może pomóc nie tylko Rosemary, ale także wielu innym ludziom. Wypromowała ruch zwracający uwagę na problemy osób z niepełnosprawnościami i aktywujący ich działalność sportową. I tak powstała idea organizowanych do dziś olimpiad specjalnych.

Po babci Eunice, pałeczkę w ruchu Special Olympics przejął syn Tim Shriver, a teraz to dzieło kontynuuje jego córka Kathleen.

Kathleen odwiedziła Przemyśl i spotkała się z prezydentem Wojciechem Bakunem. Była bardzo zainteresowana tym, co dzieje się w mieście.

Opublikowany przez Gladiator Przemyśl Czwartek, 30 czerwca 2022

– Poruszyliśmy temat powstającego w najbliższym czasie, pierwszego w Polsce krytego boczodromu, przystosowanego dla zawodników z niepełnosprawnością intelektualną, który spełniać będzie wymogi Olimpiad Specjalnych – relacjonują urzędnicy. Jest szansa, że taka impreza będzie wkrótce mogła odbywać się w Przemyślu.

Obecnie Special Olympics wspiera ponad 5 milionów sportowców z niepełnosprawnością intelektualną, milion trenerów i wolontariuszy, organizują ponad 100 000 zawodów rocznie i rywalizują w 32 sportach olimpijskich poprzez programy w ponad 170 krajach.

Kathleen doceniła prezydenta Bakuna. Stwierdziła, że jest jednym z nielicznych polityków jakich zna, którzy tak mocno angażują się w sport osób niepełnosprawnych intelektualnie i to nie tylko słowem ale i czynem.

Zobacz też:
Na tym placu można pobawić się w lotnisko

To będzie turystyczny hit! Kolejka gondolowa już otwarta. Po ile bilety?

Znów można pluskać się na otwartych basenach. Po ile bilety?

Najnowsze

Najnowsze

POGODA

Rzeszów
bezchmurnie
6.1 ° C
6.1 °
4 °
89 %
2.6kmh
0 %
niedz.
20 °
pon.
21 °
wt.
16 °
śr.
19 °
czw.
17 °

POPULARNE

Daj nam znać!

Masz ciekawy temat? Chcesz przekazać opinię na temat artykułu, albo sugestie dotyczącą naszej strony? Zapraszamy do kontaktu