14 C
Rzeszów
poniedziałek, 27 maja, 2024

Katastrofa wodna na Ukrainie. Co wiadomo o zniszczonej tamie?

REKLAMA

Kijów i Moskwa obwiniają się nawzajem o zniszczenie tamy i elektrowni wodnej na zajętym przez Rosję obszarze w południowym regionie Chersoniu na Ukrainie. Jedno jest pewne: to katastrofa, która spowodowała ogromną klęskę żywiołową na południu kraju.

Tama wodna Kachowka, zbudowana w 1956 roku, miała 30 metrów wysokości i 3,2 kilometra długości. Według doniesień CNN, na podstawie zdjęć można podejrzewać, że uszkodzenia obiektu miały miejsce już kilka dni wcześniej. Przyczyna tragedii nadal nie jest jasna.

W nocy z 6 czerwca o godzinie 2:20 mieszkańcy usłyszeli ogromny wybuch. Konstrukcja tamy runęła, a 18,2 miliarda metrów sześciennych wody gwałtownie uderzyło w dolny bieg Dniepru.

Poziom wody w okolicy wzrósł o ponad dziesięć metrów, co spowodowało zalanie osiedli mieszkalnych i ewakuację ludności cywilnej. Szacuje się, że w strefie zagrożonej przebywało około 16 000 osób, a ponad 80 wsi znalazło się bezpośrednio w strefie zalewowej. Także miasto Cherson, zamieszkiwane przez dziesiątki tysięcy ludzi. Woda dotarła tu do centrum.

Sytuacja dzień po katastrofie

Następnego dnia po katastrofie poziom wody w okupowanym mieście Nowa Kachowka spadł o 35 centymetrów.

Z kolei w oświadczeniu na Telegramie Ołeksandr Prokudin, szef regionalnej administracji wojskowej Chersoniu, powiedział, że zalanych zostało ponad 1800 domów na zachodnim brzegu Dniepru. Dodał, że w środę, poziom wody ma wzrosnąć o kolejny metr w ciągu najbliższych 20 godzin.

„Intensywność powodzi maleje, ale z powodu znacznego uszkodzenia tamy woda będzie nadal napływać” – powiedział Prokudin.

Dodatkowo, w wyniku powodzi, miny lądowe umieszczone na brzegach Dniepru w celu obrony przed ewentualnymi atakami zostały wyrzucone na brzegi rzeki. Teraz stanowią ogromne zagrożenie.

minny2
W strefach, gdzie wystąpiła powódź pływają teraz miny | Fot. Twitter

W powodzi ucierpieli nie tylko ludzie, ale również zwierzęta. Największy dramat dotknął zoo w Nowej Kachowce. Zginęły prawie wszystkie zwierzęta.

Inres24 w Google News

Obserwuj i bądź na bieżąco

Najnowsze

Najnowsze

REKLAMA

Fancyelements

Welcome to the future of building with WordPress. The elegant description could be the support for your call to action or just an attention-catching anchor. Whatever your plan is, our theme makes it simple to combine, rearrange and customize elements as you desire.

Start
Nowe
7dni
Szukaj