-6 C
Rzeszów
czwartek, 30 listopada, 2023

Katastrofa wodna na Ukrainie. Co wiadomo o zniszczonej tamie?

REKLAMA

Kijów i Moskwa obwiniają się nawzajem o zniszczenie tamy i elektrowni wodnej na zajętym przez Rosję obszarze w południowym regionie Chersoniu na Ukrainie. Jedno jest pewne: to katastrofa, która spowodowała ogromną klęskę żywiołową na południu kraju.

Tama wodna Kachowka, zbudowana w 1956 roku, miała 30 metrów wysokości i 3,2 kilometra długości. Według doniesień CNN, na podstawie zdjęć można podejrzewać, że uszkodzenia obiektu miały miejsce już kilka dni wcześniej. Przyczyna tragedii nadal nie jest jasna.

W nocy z 6 czerwca o godzinie 2:20 mieszkańcy usłyszeli ogromny wybuch. Konstrukcja tamy runęła, a 18,2 miliarda metrów sześciennych wody gwałtownie uderzyło w dolny bieg Dniepru.

Poziom wody w okolicy wzrósł o ponad dziesięć metrów, co spowodowało zalanie osiedli mieszkalnych i ewakuację ludności cywilnej. Szacuje się, że w strefie zagrożonej przebywało około 16 000 osób, a ponad 80 wsi znalazło się bezpośrednio w strefie zalewowej. Także miasto Cherson, zamieszkiwane przez dziesiątki tysięcy ludzi. Woda dotarła tu do centrum.

Sytuacja dzień po katastrofie

Następnego dnia po katastrofie poziom wody w okupowanym mieście Nowa Kachowka spadł o 35 centymetrów.

Z kolei w oświadczeniu na Telegramie Ołeksandr Prokudin, szef regionalnej administracji wojskowej Chersoniu, powiedział, że zalanych zostało ponad 1800 domów na zachodnim brzegu Dniepru. Dodał, że w środę, poziom wody ma wzrosnąć o kolejny metr w ciągu najbliższych 20 godzin.

„Intensywność powodzi maleje, ale z powodu znacznego uszkodzenia tamy woda będzie nadal napływać” – powiedział Prokudin.

Dodatkowo, w wyniku powodzi, miny lądowe umieszczone na brzegach Dniepru w celu obrony przed ewentualnymi atakami zostały wyrzucone na brzegi rzeki. Teraz stanowią ogromne zagrożenie.

minny2
W strefach, gdzie wystąpiła powódź pływają teraz miny | Fot. Twitter

W powodzi ucierpieli nie tylko ludzie, ale również zwierzęta. Największy dramat dotknął zoo w Nowej Kachowce. Zginęły prawie wszystkie zwierzęta.

Najnowsze

Najnowsze

REKLAMA
Start
Nowe
7dni
Szukaj