6.1 C
Rzeszów
niedziela, 4 czerwca, 2023

Jeleń w kłusowniczych sidłach. Na pomoc ruszyli leśnicy

REKLAMA

Coś szamotało się gęstwinie. Okazało się, że w lesie w okolicach miejscowości Ulucz pod Brzozowem w śmiertelnej pułapce znalazł się młody byk jelenia. Zwierzę uwięziły kłusownicze sidła. Próbowało samo się oswobodzić, ale stalowa pętla coraz mocniej się zaciskała. Na szczęście w porę zjawili się na miejscu leśnicy, którzy przeprowadzili akcję ratunkową.

W kłusownicze sidła mógł się zaplątać każdy. Także grzybiarze, których o tej porze roku w lesie nie brakuje.

W pułapkę wpadł jeleń. Linka owinęła się wokół jego głowy. Zwierzę zaciekle walczyło, ale było bezradne. Jeszcze chwila, a padłoby z wycieńczenia. W każdej chwili mógł się pojawić także kłusownik.

Na szczęście jelenia dostrzegł stażysta z leśnictwa. Po chwili ruszyła akcja ratunkowa. Działania trwały godzinę. Choć jeden z wybawicieli parę razy oberwał od rogacza, wszystko skończyło się szczęśliwie.

Oswobodzony jeleń natychmiast pobiegł w swoją stronę.

Edward Marszałek z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie zaznacza, że kłusownictwo jest dość trudnym zjawiskiem do ścigania. – W latach 2019-2020 z rąk kłusowników zginęło w regionie 21 jeleni, wykryto i ukarano 4 sprawców. W tym czasie Straż Leśna zlikwidowała też 450 narzędzi kłusowniczych – mówi Edward Marszałek.

Kłusownictwo ścigane jest z art. 53 prawa łowieckiego, grozi za nie kara pięciu lat więzienia. Prócz tego sądy orzekają kary pieniężne za zabicie zwierząt.

Leśnicy ostrzegają: w niektórych okolicach przemyślnie zastawiane sidła i wnyki mogą być niebezpieczne np. dla grzybiarzy.

Najnowsze

Najnowsze

POGODA

Rzeszów
bezchmurnie
6.1 ° C
6.1 °
4 °
89 %
2.6kmh
0 %
niedz.
20 °
pon.
21 °
wt.
16 °
śr.
19 °
czw.
17 °

POPULARNE

Daj nam znać!

Masz ciekawy temat? Chcesz przekazać opinię na temat artykułu, albo sugestie dotyczącą naszej strony? Zapraszamy do kontaktu