15.5 C
Rzeszów
poniedziałek, 24 czerwca, 2024

Jeleń w kłusowniczych sidłach. Na pomoc ruszyli leśnicy

REKLAMA

Coś szamotało się gęstwinie. Okazało się, że w lesie w okolicach miejscowości Ulucz pod Brzozowem w śmiertelnej pułapce znalazł się młody byk jelenia. Zwierzę uwięziły kłusownicze sidła. Próbowało samo się oswobodzić, ale stalowa pętla coraz mocniej się zaciskała. Na szczęście w porę zjawili się na miejscu leśnicy, którzy przeprowadzili akcję ratunkową.

W kłusownicze sidła mógł się zaplątać każdy. Także grzybiarze, których o tej porze roku w lesie nie brakuje.

W pułapkę wpadł jeleń. Linka owinęła się wokół jego głowy. Zwierzę zaciekle walczyło, ale było bezradne. Jeszcze chwila, a padłoby z wycieńczenia. W każdej chwili mógł się pojawić także kłusownik.

Na szczęście jelenia dostrzegł stażysta z leśnictwa. Po chwili ruszyła akcja ratunkowa. Działania trwały godzinę. Choć jeden z wybawicieli parę razy oberwał od rogacza, wszystko skończyło się szczęśliwie.

Oswobodzony jeleń natychmiast pobiegł w swoją stronę.

Edward Marszałek z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie zaznacza, że kłusownictwo jest dość trudnym zjawiskiem do ścigania. – W latach 2019-2020 z rąk kłusowników zginęło w regionie 21 jeleni, wykryto i ukarano 4 sprawców. W tym czasie Straż Leśna zlikwidowała też 450 narzędzi kłusowniczych – mówi Edward Marszałek.

Kłusownictwo ścigane jest z art. 53 prawa łowieckiego, grozi za nie kara pięciu lat więzienia. Prócz tego sądy orzekają kary pieniężne za zabicie zwierząt.

Leśnicy ostrzegają: w niektórych okolicach przemyślnie zastawiane sidła i wnyki mogą być niebezpieczne np. dla grzybiarzy.

Inres24 w Google News

Obserwuj i bądź na bieżąco

Najnowsze

Najnowsze

REKLAMA

Fancyelements

Welcome to the future of building with WordPress. The elegant description could be the support for your call to action or just an attention-catching anchor. Whatever your plan is, our theme makes it simple to combine, rearrange and customize elements as you desire.

Start
Nowe
7dni
Szukaj