6.5 C
Rzeszów
poniedziałek, 27 marca, 2023

Pielgrzymowanie w czasach epidemii. W poniedziałek wyruszyli pątnicy z Przeworska

Rozśpiewany, radosny tłum maszerujący w kolumnach, ciągnących się aż po horyzont. W tym roku takiego widoku nie zobaczymy. Rekolekcje w drodze odbywają się zupełnie inaczej niż dotychczas. A wszystko z powodu ograniczeń związanych z epidemią koronawirusa.

REKLAMA

Nowy sposób pielgrzymowania testują obecnie pątnicy z diecezji przemyskiej, którzy swoją pielgrzymkę rozpoczęli w minioną sobotę. Najpierw wyszli pątnicy z Przemyśla, a w poniedziałek dołączyli wierni z Przeworska. Uczestników podzielono na 10 grup, liczących do 150 osób.

Marsz ma formę sztafety. Każda grupa przemierza pieszo tylko pewien odcinek liczący około 33 km. Wieczorem autokarami wraca do domów. Na miejsce ich finiszu przyjeżdżają kolejni i tak do 15 lipca, kiedy cała trasa zostanie zaliczona.

Dotychczas pielgrzymi korzystali z gościny okolicznych mieszkańców, spali w szkołach. Teraz – z powody ograniczeń sanitarnych – trudno byłoby zorganizować takie postoje. Do tego należy pamiętać o zachowaniu dystansu, a w przypadku jego braku – maseczkach.

CZYTAJ TEŻ:  Zbir czatował za śmietnikiem

43. Rzeszowska Piesza Pielgrzymka planowana jest od 4 do 13 sierpnia. Będzie miała inną formę, tylko symboliczną.

Podjęto decyzję, by w ramach podtrzymania ciągłości pielgrzymki na szlak wyruszyli tylko i wyłącznie wyznaczeni kapłani. – Poniosą oni na Jasną Górę intencje nas wszystkich. Przejdą pątniczy szlak w ciszy, z modlitwą i z krzyżem w ręku – mówią organizatorzy.

Wierni zachęcani są do duchowego udziału w pielgrzymce.

Aby zostać duchowym pielgrzymem trzeba zapisać się przez formularz dostępny na stronie internetowej www.pielgrzymka.rzeszow.pl do wybranej grupy. Każdy otrzyma Kartę Duchowego Pielgrzyma.

– Duchowe uczestnictwo w pielgrzymce polega na wypełnianiu choćby niektórych pielgrzymkowych praktyk religijnych – objaśniają kapłani. Należą do nich: uczestnictwo we Mszy św., odmówienie cząstki Różańca, Koronki do Bożego Miłosierdzia, odprawienie Drogi Krzyżowej oraz ofiarowaniu swych trudów w tych intencjach, w jakich odbywa się pielgrzymka.

[yop_poll id=”35″]

CZYTAJ TEŻ:  "Odbiorą mi tylko życie" - pisał z celi śmierci Łukasz Ciepliński

Najnowsze

Najnowsze

POGODA

Rzeszów
zachmurzenie duże
6.5 ° C
7.7 °
5.2 °
92 %
3.1kmh
100 %
pon.
6 °
wt.
4 °
śr.
6 °
czw.
9 °
pt.
10 °

POPULARNE

Daj nam znać!

Masz ciekawy temat? Chcesz przekazać opinię na temat artykułu, albo sugestie dotyczącą naszej strony? Zapraszamy do kontaktu