Jak po zdalnej konsultacji otrzymać receptę on-line?W ostatnich latach popularność zyskały konsultacje z lekarzami przez internet, podczas których pacjent może uzyskać receptę czy zwolnienie lekarskie. W wielu przypadkach recepta online jest wygodnym rozwiązaniem, ale jak konkretnie można ją otrzymać przez internet i o czym należy wówczas pamiętać? Sprawdź.
Wraz z pojawieniem się e-recept, czyli recept w postaci cyfrowej, zaczęły pojawiać się kolejne udogodnienia, w tym np. możliwość przepisywania leków na odległość. Obecnie funkcjonuje wiele placówek medycznych, które umożliwiają konsultacje online z lekarzem. Ich zaletą jest możliwość szybkiego kontaktu z lekarzem, bez wcześniejszej rezerwacji wizyty, w dogodnym dla pacjenta czasie i miejscu, bez oczekiwania w kolejkach itd. W ramach konsultacji z lekarzem pacjent może również uzyskać receptę online, dzięki czemu może szybko wykupić potrzebne aktualnie leki w aptece.
Konsultacje zdalne z możliwością wystawienia recepty online – legalność
Konsultacje zdalne z możliwością wystawienia e-recepty online są opcją legalną, o ile postawi się na podmiot medyczny działający zgodnie z prawem. Telemedycyna szczególną popularność zyskała przy nasileniu pandemii, gdzie wiele konsultacji z lekarzami odbywało się właśnie telefonicznie lub przez internet. Aby jednak mieć pewność, że pacjent korzysta z profesjonalnej placówki medycznej, warto wcześniej zweryfikować dane podane na jej stronie, w tym numer podmiotu leczniczego. Dobrze również zapoznać się z opiniami danej placówki w sieci.
Zobacz też:
Obecnie wiele placówek umożliwia konsultacje z lekarzem i zamawianie recepty online – tak działa między innymi naszarecepta.pl.
„Zamawianie” to jednak słowo użyte nad na wyrost, ponieważ w legalnie działających placówkach zawsze to lekarz po wywiadzie medycznym decyduje, czy pacjentowi może być bezpiecznie wystawiona e-recepta. Ile kosztuje wystawienie e-recepty w takich placówkach? Recepta online jest zawsze bezpłatna, natomiast konsultacja prywatna z lekarzem przez internet jest zazwyczaj tańsza od wizyty stacjonarnej. Pacjent nie musi się też martwić, jak zrealizować e-receptę przez internet, ponieważ wszystko odbywa się standardowo, jak w przypadku e-recept otrzymywanych stacjonarnie.
Wywiad medyczny online nieco różni się od tego przeprowadzanego stacjonarnie. Inna jest jego forma, a mianowicie przy konsultacjach zdalnych ma on postać formularza medycznego, który uzupełniany jest przez pacjenta, a następnie analizowany przez lekarza. Informacje zebrane w formularzu medycznym zazwyczaj są wystarczające, aby lekarz mógł podjąć decyzję o wystawieniu pacjentowi e-recepty. W niektórych przypadkach jednak konieczne może być dosłanie dodatkowych wyników badań czy innej dokumentacji medycznej.
Jak zrealizować e-receptę przez internet?
Jeśli lekarz stwierdzi po konsultacjach zdalnych, że recepta online może być wystawiona, pacjent niezwłocznie otrzyma SMS z kodem czterocyfrowym. W tym momencie można już udać się do apteki, choć oczywiście nie jest to konieczne od razu, gdyż każda e-recepta posiada swój termin ważności. W aptece natomiast e-receptę wystawioną przez internet można zrealizować, korzystając z jednego z dwóch sposobów:
– Można podać farmaceucie czterocyfrowy kod otrzymany SMS-em, a następnie podyktować dodatkowo dla uwierzytelnienia swój numer PESEL.
– Można też okazać kod kreskowy e-recepty, który dostępny jest na jej wydruku informacyjnym (wiadomość e-mail lub IKP).
Źródło: naszarecepta.pl/www.zdrowie.pap.pl