15.5 C
Rzeszów
poniedziałek, 24 czerwca, 2024

Jak po zdalnej konsultacji otrzymać receptę online?

REKLAMA

Jak po zdalnej konsultacji otrzymać receptę on-line?W ostatnich latach popularność zyskały konsultacje z lekarzami przez internet, podczas których pacjent może uzyskać receptę czy zwolnienie lekarskie. W wielu przypadkach recepta online jest wygodnym rozwiązaniem, ale jak konkretnie można ją otrzymać przez internet i o czym należy wówczas pamiętać? Sprawdź.

Wraz z pojawieniem się e-recept, czyli recept w postaci cyfrowej, zaczęły pojawiać się kolejne udogodnienia, w tym np. możliwość przepisywania leków na odległość. Obecnie funkcjonuje wiele placówek medycznych, które umożliwiają konsultacje online z lekarzem. Ich zaletą jest możliwość szybkiego kontaktu z lekarzem, bez wcześniejszej rezerwacji wizyty, w dogodnym dla pacjenta czasie i miejscu, bez oczekiwania w kolejkach itd. W ramach konsultacji z lekarzem pacjent może również uzyskać receptę online, dzięki czemu może szybko wykupić potrzebne aktualnie leki w aptece.

Konsultacje zdalne z możliwością wystawienia recepty online – legalność

Konsultacje zdalne z możliwością wystawienia e-recepty online są opcją legalną, o ile postawi się na podmiot medyczny działający zgodnie z prawem. Telemedycyna szczególną popularność zyskała przy nasileniu pandemii, gdzie wiele konsultacji z lekarzami odbywało się właśnie telefonicznie lub przez internet. Aby jednak mieć pewność, że pacjent korzysta z profesjonalnej placówki medycznej, warto wcześniej zweryfikować dane podane na jej stronie, w tym numer podmiotu leczniczego. Dobrze również zapoznać się z opiniami danej placówki w sieci.

Obecnie wiele placówek umożliwia konsultacje z lekarzem i zamawianie recepty online – tak działa między innymi naszarecepta.pl.

„Zamawianie” to jednak słowo użyte nad na wyrost, ponieważ w legalnie działających placówkach zawsze to lekarz po wywiadzie medycznym decyduje, czy pacjentowi może być bezpiecznie wystawiona e-recepta. Ile kosztuje wystawienie e-recepty w takich placówkach? Recepta online jest zawsze bezpłatna, natomiast konsultacja prywatna z lekarzem przez internet jest zazwyczaj tańsza od wizyty stacjonarnej. Pacjent nie musi się też martwić, jak zrealizować e-receptę przez internet, ponieważ wszystko odbywa się standardowo, jak w przypadku e-recept otrzymywanych stacjonarnie.

Wywiad medyczny online nieco różni się od tego przeprowadzanego stacjonarnie. Inna jest jego forma, a mianowicie przy konsultacjach zdalnych ma on postać formularza medycznego, który uzupełniany jest przez pacjenta, a następnie analizowany przez lekarza. Informacje zebrane w formularzu medycznym zazwyczaj są wystarczające, aby lekarz mógł podjąć decyzję o wystawieniu pacjentowi e-recepty. W niektórych przypadkach jednak konieczne może być dosłanie dodatkowych wyników badań czy innej dokumentacji medycznej.

Jak zrealizować e-receptę przez internet?

Jeśli lekarz stwierdzi po konsultacjach zdalnych, że recepta online może być wystawiona, pacjent niezwłocznie otrzyma SMS z kodem czterocyfrowym. W tym momencie można już udać się do apteki, choć oczywiście nie jest to konieczne od razu, gdyż każda e-recepta posiada swój termin ważności. W aptece natomiast e-receptę wystawioną przez internet można zrealizować, korzystając z jednego z dwóch sposobów:

– Można podać farmaceucie czterocyfrowy kod otrzymany SMS-em, a następnie podyktować dodatkowo dla uwierzytelnienia swój numer PESEL.

– Można też okazać kod kreskowy e-recepty, który dostępny jest na jej wydruku informacyjnym (wiadomość e-mail lub IKP).

Źródło: naszarecepta.pl/www.zdrowie.pap.pl

Inres24 w Google News

Obserwuj i bądź na bieżąco

Najnowsze

Najnowsze

REKLAMA

Fancyelements

Welcome to the future of building with WordPress. The elegant description could be the support for your call to action or just an attention-catching anchor. Whatever your plan is, our theme makes it simple to combine, rearrange and customize elements as you desire.

Start
Nowe
7dni
Szukaj