22 C
Rzeszów
środa, 19 czerwca, 2024

Budowy zatrzymane. Tu miasto powiedziało „NIE”

REKLAMA

Rzeszów już nie będzie się tak budował jak wcześniej? Pełniący obowiązki prezydenta Rzeszowa Marek Bajdak zatrzymał 27 inwestycji. Chodzi o zawieszenie postępowań o wydanie tzw. WZ-etek, czyli Warunków Zabudowy. Na ich podstawie można budować tam, gdzie nie ma jeszcze uchwalonych planów zagospodarowania, a Rzeszów ma ich niewiele.

Zatrzymane postępowania dotyczą 18 ulic Rzeszowa. Na wielu z nich odbywały się protesty mieszkańców, którzy nie chcieli w swoim sąsiedztwie nowych bloków.

A odmowy udzielania pozwoleń dotyczyły takich ulic jak np.:

  • Spacerowa
  • Podwisłocze
  • Bałtycka
  • Marcina Filipa
  • Słocińska
  • Załęska
  • Partyzantów
  • Nadbrzeżna.

Zawieszone postępowania dotyczą zarówno zabudowy wielorodzinnej jak i domów w zabudowie szeregowej czy budynków usługowych i produkcyjnych. Ostatnie odmowy dotyczą Nowego Miasta. Na przykład – tam gdzie kiedyś był sklep „Jedynka” – inwestor wystąpił o warunki zabudowy na zespół dwóch budynków wielorodzinnych wraz z częścią handlowo-usługowo-biurową, podziemnymi garażami, parkingami wraz z zagospodarowaniem terenu, zjazdami z dróg publicznych.

– Inwestor nie otrzymał z wydziału architektury decyzji o warunkach zabudowy, gdyż nie posiadał wszystkich wymaganych do wydania takiej decyzji dokumentów – tłumaczy prezydent Marek Bajdak.

Prezydent umorzył także postępowanie o wydanie decyzji o warunkach zabudowy dla innej inwestycji przy ul. Podwisłocze na os. Nowe Miasto, obok Szkoły Podstawowej nr 23. Chodzi również o budynek wielorodzinny wraz z częścią handlowo-biurową, podziemnymi garażami i parkingami. Powodem umorzenia decyzji było przyjęcie dla tego obszaru w lutym 2020 roku Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego.

Decyzje urzędników mogą być zaskarżane. Niewątpliwie znacznie to utrudni inwestycje, a nawet może nawet całkowicie zniweczyć plany. Część mieszkańców może widzieć w tym właściwą politykę miasta w kwestii ładu przestrzennego, ale są też tacy, którzy dostrzegają wielkie perturbacje na rynku nieruchomości. Może okazać się, że brak nowych mieszkań wpłynie na cenę już teraz oferowanych do sprzedaży.

Inres24 w Google News

Obserwuj i bądź na bieżąco

Najnowsze

Najnowsze

REKLAMA

Fancyelements

Welcome to the future of building with WordPress. The elegant description could be the support for your call to action or just an attention-catching anchor. Whatever your plan is, our theme makes it simple to combine, rearrange and customize elements as you desire.

Start
Nowe
7dni
Szukaj