27.3 C
Rzeszów
piątek, 19 lipca, 2024

Inwestycje na terenach zielonych zawieszone. Decyzja komisarza

REKLAMA

Rozbudowa Rzeszowa na terenach zielonych nie będzie teraz taka łatwa. Marek Bajdak, który pełni funkcję prezydenta miasta, podjął decyzję o zawieszeniu 13 postępowań o wydanie decyzji o warunkach zabudowy. Dotychczas wystarczyła tzw. wuzetka, aby ruszyć z budową na obszarze, który nie ma uchwalonego planu zagospodarowania przestrzennego.

Jak informuje ratusz, podstawą prawną do podjęcia decyzji o zawieszeniu był wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi, który uznał, że jeżeli wniosek o ustalenie warunków zabudowy dotyczy obszaru, co do którego istnieje obowiązek sporządzenia Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego, to takie postępowanie administracyjne zawiesza się do momentu sporządzenia planu.

Marek Bajdak
Marek Bajdak | Fot. Podkarpacki Urząd Wojewódzki

– Zawiesiłem postępowania, bo wymagały tego przepisy. Zgodnie z ustawą o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym dla obszarów o charakterze publicznym, a do takich zaliczają się tereny zielone, obowiązkowe jest sporządzenie miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego. Jeżeli ich nie ma, należy zawiesić wnioski o wydanie warunków zabudowy – tłumaczy komisarz miasta Marek Bajdak.

Pełniący funkcje prezydenta na razie zawiesił 13 postępowań na ośmiu ulicach. Oprócz ul. Spacerowej i Podwisłocze między innymi na ul. Bałtyckiej, św. Filipa, Słocińskiej czy Na Skały. Zawieszone postępowania dotyczyły zarówno wysokich bloków, domów w zabudowie szeregowej jak i budynków jednorodzinnych.

– To są dane na poniedziałek 19 kwietnia. Sytuacja cały czas się zmienia, gdyż sprawdzane są kolejne lokalizacje inwestycji czy nie kolidują z terenami zielonymi – tłumaczy Katarzyna Leśko, kierująca wydziałem architektury w Urzędzie Miasta.

– Te decyzje o zawieszeniu wuzetek to częściowo efekt kontroli jaką od NIK prowadzi w urzędzie, a dotyczy ona właśnie terenów zielonych. Postępowania będą sukcesywnie zawieszane do czasu uchwalenia miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego – dodaje prezydent Marek Bajdak.

Dla inwestorów to poważna przeszkoda. Może bardzo wydłużyć każdą budowę, a nawet odłożyć ją w nieskończoność, bo większość terenów miasta nie ma uchwalonych planów.

– To, że widzimy w mieście dźwigi, miasto się rozbudowuje i rozwija to głównie zasługa prywatnych inwestorów. To są budowy prowadzone za prywatne pieniądze. Oczywiście zawsze są głosy, że powinny być same ogrody botaniczne, parki i plaże. Ale to przecież jest miasto, nie wieś. Tereny zielone niech miasto urządza na własnych działkach – mówi nam jeden właścicieli.

Temat rozbudowy miasta pojawia się w obecnej kampanii wyborczej. Prawie wszyscy kandydaci zwracają uwagę na uporządkowanie przestrzeni miejskiej. Zwracają uwagę na tereny zielone i postulują wprowadzenie „Zielonego ładu”.

Marcin Warchoł, który chce być dobrym kontynuatorem dotychczasowej polityki Tadeusza Ferenca jest ostrożny w ocenach. – W ostatnich latach miasto powiększyło się o 40 tys. mieszkańców. Mamy niedobór mieszkań. Jesteśmy w tyle za Lublinem, Częstochową. Miasto musi się rozwijać. Nie można blokować tego rozwoju – zapewnił podczas niedawnej pierwszej debaty wyborczej.

Miasto zaznacza, że decyzja o wstrzymaniu wydawania decyzji o warunkach zabudowy na terenach zielonych nie dotyczy już rozpoczętych inwestycji.

Inres24 w Google News

Obserwuj i bądź na bieżąco

Najnowsze

Najnowsze

REKLAMA

Fancyelements

Welcome to the future of building with WordPress. The elegant description could be the support for your call to action or just an attention-catching anchor. Whatever your plan is, our theme makes it simple to combine, rearrange and customize elements as you desire.

Start
Nowe
7dni
Szukaj