21.6 C
Rzeszów
wtorek, 16 lipca, 2024

Alarm przed wakacjami

Inwazja toksycznych robaków na włoskie plaże

REKLAMA

Myślicie o wakacjach i marzą wam się włoskie plaże? Jest problem, bo wybrzeże między Sycylią, Apulią a Kalabrią opanowały wstrętne robaki.

Problem nazywa się Hermodice carunculata, znany również jako robak ognisty lub morskie robaki ogniste. Obecnie masowo nawiedzają południowe włoskie wybrzeża. Plażowicze na Sycylii, w Apulii i Kalabrii mają mniej powodów do radości z powodu tych nieproszonych gości.

Te drapieżne robaki, wyposażone w toksyczne włoski, mogą na pierwszy rzut oka wyglądać jak kolorowe stonogi, ale kontakt z nimi jest bardzo niebezpieczny dla ludzi.

Robaki ogniste w Morzu Śródziemnym

Robaki w regionie Morza Śródziemnego znane są od 200 lat. Teraz jednak obserwuje się nasilenie tych stworzeń. Naukowcy podejrzewają, że to efekt ocieplenia klimatu. No tak…wszystko ostatnio można tłumaczyć tym zjawiskiem. Ale jak się ustrzec?

Robaki osiągają długość do 30 centymetrów, są mięsożerne i mają tysiące trujących włosków. Naukowcy z Narodowego Instytutu Oceanografii i Geofizyki Eksperymentalnej (OGS) w Trieście ostrzegają, że włoski robaków zawierają toksyny, które mogą: „powodować obrzęk, swędzenie i drętwienie”. Kolce mogą łatwo się oderwać przy kontakcie i są trudne do usunięcia ze skóry. Co najgorsze – nie ma antidotum na te toksyny.

Robaki ogniste nie mają naturalnych drapieżników, a jeśli zostaną przecięte na pół, mogą się rozmnażać, co stanowi dodatkowy problem. Hermodice carunculata żyją głównie na skalistym dnie morskim, na łąkach trawy morskiej, a także w piasku.

W przypadku kontaktu z nimi eksperci radzą:

  • Nie szorować ukąszenia, lecz delikatnie usunąć włoski za pomocą taśmy samoprzylepnej lub suchych palców.
  • Umyć, zdezynfekować i schłodzić miejsce ukąszenia zimną wodą.
  • Stosować maści z kortyzonem, aby złagodzić ból i swędzenie.
  • W przypadku wystąpienia objawów alergicznych lub gorączki, skonsultować się z lekarzem.
robak ognisty
Robak ognisty

Inres24 w Google News

Obserwuj i bądź na bieżąco

Najnowsze

Najnowsze

REKLAMA

Fancyelements

Welcome to the future of building with WordPress. The elegant description could be the support for your call to action or just an attention-catching anchor. Whatever your plan is, our theme makes it simple to combine, rearrange and customize elements as you desire.

Start
Nowe
7dni
Szukaj