23.9 C
Rzeszów
niedziela, 19 maja, 2024

Ile kosztuje wyjazd autem do Włoch?

REKLAMA

Wakacje to czas podróży. Zdecydowałam się na wyprawę do Włoch. Samolot odpadał z powodu perturbacji na lotniskach. Zatem wybór padł na samochód tym bardziej, że zaplanowałam wycieczkę objazdową. Ile kosztuje taka podróż w północne rejony Italii?

Z Rzeszowa trasa wiedzie przez Czechy i Austrię. Moje auto napędza silnik diesla, który spala około 7 litrów oleju napędowego na 100 km. Na początku tankowanie w Rzeszowie pod korek. Z aplikacją Shell na stacjach tej firmy do końca sierpnia 2022 r. można otrzymać 30 groszy rabatu. Cena litra paliwa wynosi zatem 7 zł. Pełny – 64-litrowy bak mojego auta kosztuje zatem 448 zł.

Trzymam się autostrady, bo akurat zamierzam dotrzeć na czas do Padwy, gdzie zaklepałam hotel. To będzie baza wypadowa, aby spędzić trochę chwil nad północnym wybrzeżem Adriatyku i jeszcze przy okazji zwiedzić Wenecję. Poza tym jadąc w ciemno w szczycie sezonu, nie planując specjalnie nic wcześniej – największy dostęp miejsc noclegowych jest w większych miastach oddalonych nieco od najbardziej obleganych kurortów. Padwa to świetny wybór, bo można znaleźć dobry hotel ze śniadaniem w dość atrakcyjnej cenie. To także urocze, historyczne miasto, także warte obejrzenia.

Ale wracajmy do kosztów samej podróży. Na A4 oczywiście płacimy za przejazd z Krakowa do Katowic – 26 zł. Potem autostrada już nic nie kosztuje aż do granicy z Czechami. Tuż przed granicą znów na Shellu uzupełniałam paliwo. Wierzcie – taniej niż w Polsce nigdzie już nie będzie. W Czechach paliwo kosztuje około 45 koron to 8,66 zł za litr. W Austrii trzeba zapłacić 1,99 euro w miejscowości, a przy autostradzie 2,24 euro, we Włoszech diesel kosztuje 1,78 euro poza autostradą. Średnia cena euro z minionego tygodnia (1-7/08/2022) to 4,7 zł, ale płacąc kartą bank przelicza nam sprzedaż walut i kurs jest znacznie wyższy niż średni NBP.

Do tego opłaty za autostrady. W Czechach 10-dniowa winieta kosztuje 310 koron – ok. 59,5 zł

W Austrii 10 dniowa winieta kosztuje – 9,60 euro – ok. 45 zł

We Włoszech autostrady są płatne. Opłaty są na bramkach. Przy wjedzie pobiera się bilet, który z reguły już wystaje z automatu. Wyciąga się go z maszyny i szlaban się podnosi. Przy zjeździe dokonuje się opłaty. I znów trzeba liczyć się z tym, że opłaty dokonuje się w automacie. Można płacić kartą, ale też gotówką. Maszyna wydaje resztę.

Jak wygląda obsługa bramki na włoskiej autostradzie? Zobacz naszą infografikę:

Mnie koszt przejazdu autostradą od granicy z Austrią przez Udine do Padwy (270 km) wyniósł 21,5 euro (101,5 zł).


A teraz podsumowanie. W sumie zwiedzając Włochy i w drodze powrotnej Tyrol w Austrii przejechałam 3000 km, z czego 2400 km poza Polską. Auto spaliło w sumie 210 litrów paliwa.

  • Koszt paliwa w Polsce wyniósł – 294 zł,
  • Tankowanie w Austrii i we Włoszech (uśredniając cenę litra – 8,5 zł) – 1428 zł.
  • Opłaty za drogi pochłonęły – 359 zł
    • RAZEM – 2081 zł.

Inres24 w Google News

Obserwuj i bądź na bieżąco

Najnowsze

Najnowsze

REKLAMA

Fancyelements

Welcome to the future of building with WordPress. The elegant description could be the support for your call to action or just an attention-catching anchor. Whatever your plan is, our theme makes it simple to combine, rearrange and customize elements as you desire.

Start
Nowe
7dni
Szukaj