2.1 C
Rzeszów
czwartek, 7 grudnia, 2023

Trumnę Benedykta XVI oznaczono tym herbem. Jaka jest jego symbolika?

REKLAMA

Skromna cyprysowa trumna, a na niej wybity charakterystyczny herb, który był wielokrotnie pokazywany podczas transmisji z pogrzebu. Jego symbolika jest bardzo głęboka.

Kiedy kard. Joseph Ratzinger został powołany na Stolicę Piotrową przyjął także swój herb, którym opieczętowano jego trumnę. Jest on pełen symboliki. Papież Benedykt XVI wykorzystał w nim elementy, których już wcześniej używał jako arcybiskup Monachium i Freising (Fryzynga) w Bawarii w Niemczech. Jeden z symboli nawiązuje też do św. Augustyna, który wywarł wielki wpływ na papieża-seniora. Od młodzieńcy lat był nim zafascynowany. Miał wpływ na jego powołanie i miłość do teologii, której pozostał jednym z największych mistrzów.

Obaj myśleli podobnie: Aby zgłębić tajemnicę Boga, nie wystarcza sam umysł, ale równie ważny jest język serca. Wiara i nauka uzupełniają się.

Dziś wielu teologów porównuje zmarłego papieża do świętego Augustyna i uważa, że tak samo jak święty Augustyn wywarł wpływ na teologię i filozofię od czasów średniowiecza, tak samo przesłania Benedykta XVI, zawarte w jego licznych dziełach, będą podręcznikiem Kościoła przez następne wieki.

Podczas mszy pogrzebowej na Placu Świętego Piotra wierni trzymali, podobnie jak podczas pogrzebu Jana Pawła II, wielki transparent z napisem „Santo Subito” – święty natychmiast.

Ale wróćmy do herbu. Co on oznacza?

Muszla przypomina legendę przypisywaną właśnie św. Augustynowi.

Spotkał on na plaży dziecko, które próbowało za pomocą muszli wypełnić dziurę w piasku morską wodą. Kiedy dziecko odpowiedziało na jego pytanie i wyjaśniło swoją daremną próbę, Augustyn rozpoznał wzmiankę o próżnym dążeniu człowieka do uchwycenia nieskończoności Boga swoim małym umysłem.

Muszla jest także symbolem pielgrzyma, jakim Benedykt widział siebie przez całe swoje życie.

W prawym polu: głowa Maura, to stary tradycyjny symbol diecezji Freising. W lewym polu niedźwiedź. Według legendy pierwszy biskup Fryzyngi, św. Korbinian, w drodze do Rzymu oswoił niedźwiedzia, który nawet niósł jego bagaż.

Pogrzeb Benedykta XVI
Transparent Subito Subito (Święty, natychmiast) na pogrzebie Benedykta XVI | Fot. Vatican Media

Zobacz też:

Świat pożegnał Benedykta XVI. Trumna z ciałem została złożona do grobu w Bazylice św. Piotra

Ciało papieża Benedykta XVI zamknięte w trzech trumnach

Benedykt XVI zostawił testament. Komu i za co dziękuje, o co prosi?

Najnowsze

Najnowsze

REKLAMA
Start
Nowe
7dni
Szukaj