20.5 C
Rzeszów
poniedziałek, 15 lipca, 2024

Trumnę Benedykta XVI oznaczono tym herbem. Jaka jest jego symbolika?

REKLAMA

Skromna cyprysowa trumna, a na niej wybity charakterystyczny herb, który był wielokrotnie pokazywany podczas transmisji z pogrzebu. Jego symbolika jest bardzo głęboka.

Kiedy kard. Joseph Ratzinger został powołany na Stolicę Piotrową przyjął także swój herb, którym opieczętowano jego trumnę. Jest on pełen symboliki. Papież Benedykt XVI wykorzystał w nim elementy, których już wcześniej używał jako arcybiskup Monachium i Freising (Fryzynga) w Bawarii w Niemczech. Jeden z symboli nawiązuje też do św. Augustyna, który wywarł wielki wpływ na papieża-seniora. Od młodzieńcy lat był nim zafascynowany. Miał wpływ na jego powołanie i miłość do teologii, której pozostał jednym z największych mistrzów.

Obaj myśleli podobnie: Aby zgłębić tajemnicę Boga, nie wystarcza sam umysł, ale równie ważny jest język serca. Wiara i nauka uzupełniają się.

Dziś wielu teologów porównuje zmarłego papieża do świętego Augustyna i uważa, że tak samo jak święty Augustyn wywarł wpływ na teologię i filozofię od czasów średniowiecza, tak samo przesłania Benedykta XVI, zawarte w jego licznych dziełach, będą podręcznikiem Kościoła przez następne wieki.

Podczas mszy pogrzebowej na Placu Świętego Piotra wierni trzymali, podobnie jak podczas pogrzebu Jana Pawła II, wielki transparent z napisem „Santo Subito” – święty natychmiast.

Ale wróćmy do herbu. Co on oznacza?

Muszla przypomina legendę przypisywaną właśnie św. Augustynowi.

Spotkał on na plaży dziecko, które próbowało za pomocą muszli wypełnić dziurę w piasku morską wodą. Kiedy dziecko odpowiedziało na jego pytanie i wyjaśniło swoją daremną próbę, Augustyn rozpoznał wzmiankę o próżnym dążeniu człowieka do uchwycenia nieskończoności Boga swoim małym umysłem.

Muszla jest także symbolem pielgrzyma, jakim Benedykt widział siebie przez całe swoje życie.

W prawym polu: głowa Maura, to stary tradycyjny symbol diecezji Freising. W lewym polu niedźwiedź. Według legendy pierwszy biskup Fryzyngi, św. Korbinian, w drodze do Rzymu oswoił niedźwiedzia, który nawet niósł jego bagaż.

Pogrzeb Benedykta XVI
Transparent Subito Subito (Święty, natychmiast) na pogrzebie Benedykta XVI | Fot. Vatican Media

Zobacz też:

Świat pożegnał Benedykta XVI. Trumna z ciałem została złożona do grobu w Bazylice św. Piotra

Ciało papieża Benedykta XVI zamknięte w trzech trumnach

Benedykt XVI zostawił testament. Komu i za co dziękuje, o co prosi?

Inres24 w Google News

Obserwuj i bądź na bieżąco

Najnowsze

Najnowsze

REKLAMA

Fancyelements

Welcome to the future of building with WordPress. The elegant description could be the support for your call to action or just an attention-catching anchor. Whatever your plan is, our theme makes it simple to combine, rearrange and customize elements as you desire.

Start
Nowe
7dni
Szukaj