14.9 C
Rzeszów
piątek, 24 maja, 2024

Cmentarze na święta zamknięte. Handlowcy załamani

REKLAMA

Tej decyzji raczej nikt się nie spodziewał. W piątek premier rządu Mateusz Morawiecki ogłosił zamknięcie cmentarzy. Zakaz obowiązuje trzy dni: w sobotę – 31 października, 1 listopada we Wszystkich Świętych oraz w Dzień Zaduszny – 2 listopada.

Zakaz ma spowolnić pandemię. Obecnie, dzienna liczba potwierdzonych przypadków koronawirusa przekracza 20 tysięcy.

Piątkowa decyzja rządu to już kompletna klęska dla handlowców. – W tym okresie zawsze były żniwa i mnóstwo pracy, teraz klientów mieliśmy 1/3 tego, co przed rokiem. Starszych ludzi praktycznie w ogóle nie było – stwierdzają sprzedawcy z giełdy przy Lubelskiej w Rzeszowie. Teraz zostali z towarem. – Wszyscy liczymy straty, a spodziewaliśmy się, że chociaż w sobotę, czyli dzień przed Wszystkimi Świętymi uda się coś jeszcze sprzedać – tłumaczą handlowcy.

Blokada cmentarzy skończy się 3 listopada. Jak się nic nie zmieni, to od wtorku będzie można odwiedzić groby bliskich. Kupowanych w tym okresie towarów na giełdzie nie zabraknie. A zakupy można zrobić tu bez tłoku i z zachowaniem dystansu.

Cena zniczy zaczyna się od 1 zł. Bardziej wyszukane i okazałe lampki kosztują 25-30 zł. Donica z chryzantemami to wydatek od 10 do 35 zł. Najdroższe są tez dużymi kwiatami. Kompozycje ze sztucznych kwiatów – małe można wytargować za 20 zł, ale za średnie i większe wydamy od 50 do 80 zł.

Rząd proponuje dla mikrofirm dotkniętych drugą falą jesiennej pandemii wsparcie. Jedną z nich jest zniesienie opłaty targowej w przyszłym roku. Rekompensatę dla gmin wypłacić budżet państwa.

Inres24 w Google News

Obserwuj i bądź na bieżąco

Najnowsze

Najnowsze

REKLAMA

Fancyelements

Welcome to the future of building with WordPress. The elegant description could be the support for your call to action or just an attention-catching anchor. Whatever your plan is, our theme makes it simple to combine, rearrange and customize elements as you desire.

Start
Nowe
7dni
Szukaj