18.3 C
Rzeszów
piątek, 13 września, 2024

Ginęli tylko dlatego, bo byli Polkami. Minęło 80 lat od masakry w gminie Kańczuga

REKLAMA

Niektórzy byli jeszcze nastolatkami, inni posiadali już własne rodziny. Wszyscy liczyli, że przetrwają czas wiosennej zawieruchy. Jednego dnia życie niewinnych ludzi brutalnie się skończyło. Padli ofiarą masowego mordu dokonanego w ramach odwetu przez Niemców. Od tej wielkiej tragedii we wsiach Łopuszka Wielka, Pantalowice i Rączyna minęło teraz 80 lat.

Był 6 marca 1943 roku. Gestapowiec Franz Schmidt, zwany katem Jarosławia, urządził nalot na wsie w gminie Kańczuga. Chodziło o odwet na Polakach za zabicie konfidentki Anieli Bawor, która na podstawie wyroku Sądu Specjalnego – została zlikwidowana w nocy z 4 na 5 marca przez grupę dywersyjną AK.

Niemcy urządzili krwawą zemstę. W miejscowościach Łopuszka Wielka, Pantalowice i Rączyna jednego dnia dokonano pacyfikacji. Oprawcy urządzili łapankę przypadkowych osób.

W ciągu kilku godzin w Łopuszce zamordowano 19 osób, a w Rączynie 18 kolejnych.

W Pantalowicach żandarmi wyłapywali idących drogą ludzi. Wrzucili ich do opuszczonego pożydowskiego domu. Potem pojedynczo ich wyprowadzano i dokonywano egzekucji przez rozstrzelanie.

Uciekł tylko Stanisław Pałka. Znalazł w domu drugie wyjście. Pozostałych 11 więźniów zostało straconych.

Po okrutnym mordzie Niemcy urządzili sobie pijacką libację. Nocowali w majątku w Kaszycach w powiecie przemyskim. Następnego dnia – 7 marca – mordowali dalej, dokonując największej pacyfikacji na Podkarpaciu. Jednego dnia zabili 136 osób, w tym 114 mieszkańców wioski i 22 osoby z pobliskich wiosek i Przemyśla. Wśród ofiar było 27 dzieci. Oprawcy strzelali nawet do ludzi wychodzących z kościoła.

(…) Krwawi oprawcy kierowali ogień w najgęstszy tłum, zabraniając udzielania pomocy rannym. Wśród bestialsko pomordowanych znalazła się również młoda para, otoczona orszakiem ślubnym. Błogosławieństwo, udzielone przez księdza „na nową drogę życia”, wystarczyło zaledwie do progów kościoła – wspominał jeden ze świadków, którego relacje zapisał w 1944 r. Franciszek Bąk, oficer 1 Dywizji im. Tadeusza Kościuszki.

8 marca był kolejnym dniem mordów na Polakach. W Rokietnicy zginęło 45 osób, a w Czelatycach 15 ludzi.

W ciągu trzech dni oprawcy w niemieckich mundurach zamordowali ponad 220 Polaków.

W gminie Kańczuga odbyły się uroczystości upamiętniające 80. rocznicę pacyfikacji. W miejscach pochówku ofiar złożono kwiaty, odczytano apele poległych, oddano salwy honorowe.

W Łopuszce Wielkiej nastąpiło uroczyste odsłonięcie i poświęcenie tablicy pamiątkowej oraz nowego krzyża.

Rocznica pacyfikacji wsi w gminie Kańczuga
Uroczystości rocznicowe upamiętniające masowy mord na Polakach w 1943 r. w Łopuszce Wielkiej | Fot. Urząd Miasta i Gminy w Kańczudze
Rocznica pacyfikacji wsi w gminie Kańczuga
Uroczystości rocznicowe upamiętniające masowy mord na Polakach w 1943 r. w Rączynie | Fot. Urząd Miasta i Gminy w Kańczudze
Rocznica pacyfikacji wsi w gminie Kańczuga
Uroczystości rocznicowe upamiętniające masowy mord na Polakach w 1943 r. w Rączynie | Fot. Urząd Miasta i Gminy w Kańczudze

Inres24 w Google News

Obserwuj i bądź na bieżąco

Najnowsze

Najnowsze

REKLAMA

Fancyelements

Welcome to the future of building with WordPress. The elegant description could be the support for your call to action or just an attention-catching anchor. Whatever your plan is, our theme makes it simple to combine, rearrange and customize elements as you desire.

Start
Nowe
7dni
Szukaj