24 C
Rzeszów
poniedziałek, 27 maja, 2024

Coś się wiło w workach na granicy. To był rekordowy przemyt

REKLAMA

Jeszcze nigdy na podkarpackim odcinku granicy z Ukrainą nie wykryto tak dużego przemytu lekarskich pijawek. Ujawniono je na przejściu w Budomierzu w powiecie lubaczowskim.

Podczas kontroli autokaru jadącego z Ukrainy do Polski funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej znaleźli 8,5 tysiąc pijawek. Wszystkie okazały się gatunkiem chronionym Konwencją Waszyngtońską – CITES.

Pijawki znajdowały się w płóciennych workach owiniętych mokrymi gazetami. Podróż odbywały w luku bagażowym. Służby celne ustalili, że towar przemycał 24-letni kierowca autokaru. Mężczyzna przyznał się i złożył wniosek o dobrowolne poddanie się karze. Na jej poczet wpłacił 2 tys. zł.

Za przemyt chronionych gatunków grozi nawet do 5 lat więzienia. Już wcześniej na polsko-ukraińskiej granicy celnicy ujawniali pijawki, ale nie w tak ogromnych ilościach. Teraz zatrzymane zwierzęta trafią do zoo.

Funkcjonariusze ostrzegają przed korzystaniem do celów leczniczych z pijawek niewiadomego pochodzenia: – Używanie w leczeniu pijawek pochodzących z przemytu, a nie hodowanych w izolowanych warunkach laboratoryjnych oraz żywionych w kontrolowany sposób, naraża ludzi na wiele chorób i powikłań – uczulają.

Zobacz też:

Zobacz, co wywęszył spaniel Brus. Przemytnicy znów płakali

Rozpacz przemytników. Na granicy w Korczowej działa superskaner

Zobacz, kogo nagrały kamery Straży Granicznej

Inres24 w Google News

Obserwuj i bądź na bieżąco

Najnowsze

Najnowsze

REKLAMA

Fancyelements

Welcome to the future of building with WordPress. The elegant description could be the support for your call to action or just an attention-catching anchor. Whatever your plan is, our theme makes it simple to combine, rearrange and customize elements as you desire.

Start
Nowe
7dni
Szukaj