23.6 C
Rzeszów
wtorek, 16 lipca, 2024

Na plaży, w parku, w autobusie – gdzie nie trzeba już nosić maseczek?

REKLAMA

Koronawirus nie zniknął, ale rząd łagodzi kolejne obostrzenia. Od 30 maja nie trzeba już zakrywać nosa i ust na ulicy, na plaży czy w parku, czy na placach zabaw, które znów są już otwarte. Ale jest jeden warunek – musimy zachować dwumetrowym odstęp od innych.

Zasada zachowania dystansu nie dotyczy rodziców z dziećmi wymagającymi opieki (do 13. roku życia), osób wspólnie mieszkających, osób niepełnosprawnych.

W każdym innym przypadku, jeśli idziemy zatłoczonym chodnikiem i nie możemy utrzymać dwumetrowego odstępu, wtedy musimy założyć maseczkę.

Zasłanianie nosa i twarzy nadal jest konieczne w niektórych przestrzeniach zamkniętych.

Tutaj musisz zasłaniać usta i nos:

 • autobusy i tramwaje, sklepy,
 • kina i teatry,
 • salony masażu i tatuażu,
 • kościoły,
 • urzędy (jeśli idziesz załatwić jakąś sprawę do urzędu).

Wyjątki. Gdzie nie trzeba zakrywać ust i nosa?

 • W restauracji lub barze – gdy zajmiesz miejsce przy stole
 • W pracy – jeżeli pracodawca zapewni odpowiednie odległości między stanowiskami i spełni wymogi sanitarne.

sklepy, kościoły i pogrzeby bez limitów

Są też inne zmiany. Od 30 maja zniesiony został limit osób w sklepach, na targu, poczcie i w restauracjach. Ale uwaga. W punktach gastronomicznych nadal musi być zachowana odpowiednia odległość między stolikami. A klienci zanim zajmą swoje miejsce, muszą mieć założone maseczki. Obowiązują również nadal wszystkie wytyczne sanitarne – m. in. dezynfekcja rąk i stolików.

Zniesienie obostrzeń obejmie również kościoły i inne miejsca sprawowania kultu religijnego. Tutaj limit osób również przestaje obowiązywać od soboty 30 maja. Podobnie z uroczystościami pogrzebowymi – zniesiono dotychczasowy limit 50 osób.

Od 30 maja restauracje i bary hotelowe mogą być otwarte i serwować na sali posiłki gościom. Od 6 czerwca natomiast w hotelach mogą zacząć działać baseny, siłownie, kluby fitness.

Od 6 czerwca wesela i zgromadzenia są możliwe do 150 osób. Taki sam limit widzów obowiązuje organizatorów koncertów plenerowych. Uczestnicy muszą jednak zasłaniać usta i nos lub zachować 2-metrowy dystans społeczny. Ale uwaga jest wyjątek! Maseczek nie muszą zakładać weselnicy.

KULTURA, SPORT, SALONY MASAŻU, TARGI

Od 6 czerwca działalność mogą wznowić w określonych warunkach sanitarnych:

 • kina, teatry, opery, balet
 • baseny, siłownie, kluby fitness, sale zabaw i parki rozrywki
 • sauny, solaria, salony masażu i tatuażu
 • Organizacja targów, wystaw i kongresów.
girls 5050922 1280
Używanie maseczek na wolnej przestrzeni nie jest koniczne pod warunkiem, że zachowamy 2-metrowy odstęp
Fot. Pixabay

[yop_poll id=”3″]

Inres24 w Google News

Obserwuj i bądź na bieżąco

Najnowsze

Najnowsze

REKLAMA

Fancyelements

Welcome to the future of building with WordPress. The elegant description could be the support for your call to action or just an attention-catching anchor. Whatever your plan is, our theme makes it simple to combine, rearrange and customize elements as you desire.

Start
Nowe
7dni
Szukaj