24.3 C
Rzeszów
poniedziałek, 20 maja, 2024

Frank warty więcej niż euro

REKLAMA

Niebywałe rzeczy dzieją się z frankiem szwajcarskim. W Polsce kojarzony jest najbardziej z kredytami wyrażanymi w tej walucie, ale to obecnie najsilniejszy pieniądz świata, którego wartość rośnie do niebywałych poziomów. W niepewnych czasach i szalejącej inflacji wiele inwestorów traktuje franka jako lokatę kapitału.

Do niedawna drogi frank przeszkadzał nawet Szwajcarom. Bo zbyt mocna waluta może zaszkodzić gospodarce. Nie sprzyja eksportowi, który na tej różnicy staje się droższy i mniej opłacalny. Szkodzi też pobytowi wewnętrznemu. Obywatele z mocną walutą mogą przecież robić zakupy za granicą, gdzie wszystko staje się dla nich tańsze.

Przez lata Szwajcarski Bank Narodowy (SNB) z wielką konsekwencją osłabiał narodową walutę. Robił wszystko, by euro nie kosztowało mniej niż 1,2 franka. Kiedy w połowie stycznia 2015 r. finansiści odeszli od tego sztywnego założenia, frank wystrzelił w górę, co w Polsce przyprawiło o ból serca wszystkich frankowiczów. Z dnia na dzień kurs podskoczył o jedną trzecią, a wraz z tym rata kredytu, która z czasem stawała się jeszcze wyższa. Obecnie to drugi raz tyle niż np. w 2008 r., kiedy był największy boom na takie pożyczki, a frank kosztował nieco ponad 2 zł.

Ale wróćmy to obecnych czasów. Euro jest warte mniej niż frank. Jak długo to potrwa? Według szwajcarskiej gazety Blick, która przepytała najlepszych ekspertów, w najbliższym czasie euro powinno nadal tracić do wartości wobec franka.

We wtorek – 5 lipca został pobity rekord i 1 euro kosztowało 0,9925 franka. W złotówkach też jest drogo. Na rynku Forex cena franka wynosiła 4,7738 zł.

Mocna waluta jest atrakcyjna dla ciułaczy, którzy upatrują w niej bezpieczną przystań w czasach burzy wzniecanej szalejącą inflacją. W Polsce sięga ona 15,6 proc, w Turcji ponad 70 proc., a w Szwajcarii skromne – 3,4 proc.

A ile jest warta szwajcarska waluta? Tyle ile ktoś jest w stanie za nią zapłacić. Z resztą tak samo jest z cenami akcji, czy złota.

Czy zatem opłaca się inwestować we franka? Wystarczy spojrzeć na wykresy techniczne, aby to zobrazować. W ciągu 5 lat inwestycja we franka przyniosła 21,21% zysku, w ciągu ostatniego pół roku – 6,48%, w ciągu ostatniego miesiąca 5,84%.

Należy pamiętać jednak, że każda finansowa inwestycja obarczona jest ryzykiem. To co jest korzystne teraz, niekoniecznie może być takie samo w bliższej lub dalszej przyszłości.

Inres24 w Google News

Obserwuj i bądź na bieżąco

Najnowsze

Najnowsze

REKLAMA

Fancyelements

Welcome to the future of building with WordPress. The elegant description could be the support for your call to action or just an attention-catching anchor. Whatever your plan is, our theme makes it simple to combine, rearrange and customize elements as you desire.

Start
Nowe
7dni
Szukaj