24 C
Rzeszów
poniedziałek, 27 maja, 2024

Podkarpacie w filmie nagrodzonym w Cannes!

REKLAMA

Podkarpacki akcent znalazł się na jednym z najbardziej prestiżowych festiwali filmowych świata – we francuskim Cannes. A wszystko za sprawą reżysera Jerzego Skolimowskiego, który część zdjęć do swojego filmu Io (ang. Eo) kręcił w okolicach Rymanowa. Właśnie jego obraz znalazł się wśród 21 filmów biorących udział w konkursie głównym i zdobył nagrodę Jury.

Najnowszy film Skolimowskiego został opatrzony tytułem, który naśladuje dźwięk wydawany przez osiołka. To właśnie osiołek stał się głównym bohaterem historii, która zaczyna się w objazdowym cyrku. Poczciwy klapouszek występuje z artystką, która się nim troskliwie opiekuje. Ale po demonstracji przeciwników wykorzystywania zwierząt Io zmienia właściciela i zaczyna się jego wędrówka. Na swojej drodze spotyka dobrych i złych ludzi. Historia kończy się we Włoszech, niestety dla zwierzaka bez happy endu.

Le Prix du Jury ex-aequo attribué à EO de Jerzy SKOLIMOWSKI —– The Jury Prize ex-aequo goes to EO by Jerzy SKOLIMOWSKI

Opublikowany przez Festival de Cannes Sobota, 28 maja 2022

Film jest barwną i poetycką opowieścią. Dużą rolę odgrywają w nim plenery. Te w Polsce powstawały na Mazurach i na Podkarpaciu. W naszym regionie zdjęcia kręcono w okolicach Rymanowa. Autorem scenografii był pochodzący z Rzeszowa Mirosław Koncewicz. Produkcja otrzymała dofinansowanie w ramach Podkarpackiego Regionalnego Funduszu Filmowego.

Wśród polskiej obsady filmu znaleźli się: Sandra Drzymalska, Mateusz Kościukiewicz i Organek.

– Duża część tego filmu była kręcona w Polsce, ale byłem wystarczająco inteligentny, żeby wybrać pewien włoski rodzaj osła, który ma krzyż na plecach, takich osłów mamy w Polsce tylko dwa — mówił w sobotni wieczór (28 maja) Jerzy Skolimowski, odbierając Nagrodę Jury festiwalu Cannes.

Jego film otrzymał nagrodę jury ex aequo z twórcami „Le otto montagne”.

Złota Palma za najlepszy film – już po raz drugi – trafiła natomiast do Rubena Ostlunda. Nagrodzono go za „Triangle of Sadness”.

Film jeszcze nie pojawił się w kinach. Jego dystrybutorem w Polsce będzie Gutek Film.

Zobacz też:

Eo

Inres24 w Google News

Obserwuj i bądź na bieżąco

Najnowsze

Najnowsze

REKLAMA

Fancyelements

Welcome to the future of building with WordPress. The elegant description could be the support for your call to action or just an attention-catching anchor. Whatever your plan is, our theme makes it simple to combine, rearrange and customize elements as you desire.

Start
Nowe
7dni
Szukaj