-1 C
Rzeszów
czwartek, 30 listopada, 2023

Podkarpacie w filmie nagrodzonym w Cannes!

REKLAMA

Podkarpacki akcent znalazł się na jednym z najbardziej prestiżowych festiwali filmowych świata – we francuskim Cannes. A wszystko za sprawą reżysera Jerzego Skolimowskiego, który część zdjęć do swojego filmu Io (ang. Eo) kręcił w okolicach Rymanowa. Właśnie jego obraz znalazł się wśród 21 filmów biorących udział w konkursie głównym i zdobył nagrodę Jury.

Najnowszy film Skolimowskiego został opatrzony tytułem, który naśladuje dźwięk wydawany przez osiołka. To właśnie osiołek stał się głównym bohaterem historii, która zaczyna się w objazdowym cyrku. Poczciwy klapouszek występuje z artystką, która się nim troskliwie opiekuje. Ale po demonstracji przeciwników wykorzystywania zwierząt Io zmienia właściciela i zaczyna się jego wędrówka. Na swojej drodze spotyka dobrych i złych ludzi. Historia kończy się we Włoszech, niestety dla zwierzaka bez happy endu.

Le Prix du Jury ex-aequo attribué à EO de Jerzy SKOLIMOWSKI —– The Jury Prize ex-aequo goes to EO by Jerzy SKOLIMOWSKI

Opublikowany przez Festival de Cannes Sobota, 28 maja 2022

Film jest barwną i poetycką opowieścią. Dużą rolę odgrywają w nim plenery. Te w Polsce powstawały na Mazurach i na Podkarpaciu. W naszym regionie zdjęcia kręcono w okolicach Rymanowa. Autorem scenografii był pochodzący z Rzeszowa Mirosław Koncewicz. Produkcja otrzymała dofinansowanie w ramach Podkarpackiego Regionalnego Funduszu Filmowego.

Wśród polskiej obsady filmu znaleźli się: Sandra Drzymalska, Mateusz Kościukiewicz i Organek.

– Duża część tego filmu była kręcona w Polsce, ale byłem wystarczająco inteligentny, żeby wybrać pewien włoski rodzaj osła, który ma krzyż na plecach, takich osłów mamy w Polsce tylko dwa — mówił w sobotni wieczór (28 maja) Jerzy Skolimowski, odbierając Nagrodę Jury festiwalu Cannes.

Jego film otrzymał nagrodę jury ex aequo z twórcami „Le otto montagne”.

Złota Palma za najlepszy film – już po raz drugi – trafiła natomiast do Rubena Ostlunda. Nagrodzono go za „Triangle of Sadness”.

Film jeszcze nie pojawił się w kinach. Jego dystrybutorem w Polsce będzie Gutek Film.

Zobacz też:

Eo

Najnowsze

Najnowsze

REKLAMA
Start
Nowe
7dni
Szukaj