18.7 C
Rzeszów
piątek, 12 sierpnia, 2022

Najnowsze

Dziewczynka zadławiła się gumą do żucia. Uratowali ją policjanci

Stróże prawa byli jak aniołowie stróże. W Sanoku policjanci drogówki uratowali życie 10-letniej dziewczynce, która w czasie jazdy samochodem zadławiła się gumą do żucia i zaczęła się dusić.

REKLAMA

10-latka jechała z mamą autem. Kobieta widząc, że jej córeczka nie może złapać oddechu zatrzymała się na pasie ruchu na ul. Krakowskiej i zaczęła wzywać pomocy. Obok zebrała się grupka osób, ale też byli bezradni. Wtedy ktoś zauważył, że w pobliżu jest patrol drogówki. Właśnie kontrolował kierowcę, który przekroczył prędkość. Do policjantów podbiegł mężczyzna i powiedział, co się stało. Mundurowi natychmiast przerwali swoje czynności, wskoczyli do radiowozu i na sygnale podjechali na miejsce.

Dziewczynka była przytomna, ale . Mł. asp. Tomasz Kucharczyk bez chwili zawahania podbiegł do niej, przechylił ją do przodu i kilkukrotnie uderzając ręką w plecy, próbował udrożnić drogi oddechowa. Gdy czynność nie przyniosła oczekiwanego efektu, policjant zastosował chwyt Heimlicha i po kilku uciśnięciach dziecko odzyskało oddech.

Drugi z policjantów sierż. szt. Maciej Paprocki wezwał na miejsce pogotowie. Dziewczynka została przekazana pod opiekę załodze karetki.

Co robić przy zadławieniu?

  1. Pochyl poszkodowanego mocno do przodu i uderz 5 razy między jego łopatki.
  2. Rękoczyn Heimlicha. Obejmij poszkodowanego od tyłu na wysokości nadbrzusza. Zaciśnij dłoń w pięść i wykonaj gwałtowny ruch do wewnątrz i ku górze, powtórz 5 razy.
  3. W przypadku utraty przytomności, wykonaj resuscytację krążeniowo-oddechową: 30 uciśnięć klatki piersiowej i 2 wdechy powtarzane cyklicznie.

REKLAMA

Najnowsze

REKLAMA

POGODA

Rzeszów
pochmurnie
18.7 ° C
19.4 °
17.4 °
83 %
3.1kmh
20 %
pt.
18 °
sob.
21 °
niedz.
29 °
pon.
29 °
wt.
30 °

POPULARNE

Daj nam znać!

Masz ciekawy temat? Chcesz przekazać opinię na temat artykułu, albo sugestie dotyczącą naszej strony? Zapraszamy do kontaktu