Żołnierze Niezłomni, zwani też Wyklętymi. Często płacili najwyższą cenę za miłość do Ojczyzny i wierność żołnierskiej przysiędze. Dopiero w III RP przywracany jest im honor i pamięć.
1 marca obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Rzeszowskie uroczystości odbyły się – tradycyjnie – przed Pomnikiem Pamięci Żołnierzy Wyklętych, gdzie znajdują się popiersia płk. Łukasza Cieplińskiego i jego sześciu współtowarzyszy:
- Adama Lazarowicza,
- Mieczysława Kawalca,
- Józefa Batorego,
- Franciszka Błażeja,
- Karola Chmiela oraz
- Józefa Rzepki.
Cała szóstka zginęła od strzałów w tył głowy. Egzekucji dokonano 72 lat temu – 1 marca 1951 r. w mokotowskim więzieniu. Zamordowani zostali jeden po drugim – w krótkich odstępach czasu – ludzie tworzący ostatnie kierownictwo konspiracji kontynuującej od 1945 r. dzieło zapoczątkowane przez Armię Krajową. Tamtego wieczoru odeszli Ci, którzy – podobnie jak setki innych żołnierzy – nie złożyli broni po zakończeniu II wojny światowej, lecz sprzeciwiając się narzuconej siłą władzy, walczyli dalej.
Pamięć żołnierzy polskiego podziemia niepodległościowego uczczono apelem, salwą honorową, złożeniem kwiatów oraz odegraniem pieśni reprezentacyjnej Wojska Polskiego.