Cała Polska była poruszona niedawną tragedią w Szczecinie, kiedy w nagrzanym samochodzie przed żłobkiem odkryto zwłoki półtorarocznego dziecka. Chłopiec został w aucie, gdy matka poszła do pracy. Policja prowadzi kampanię i apeluje o rozwagę do opiekunów, a także uczula przechodniów, aby reagowali na podobne sytuacje. Kilka dni temu w Dębicy podniesiono alarm, kiedy okazało się, że dziecko zostało w zamknięte aucie na parkingu. Matka nie mogła się do niego dostać.
Do groźnej sytuacji doszło w piątek 1 lipca przed sklepem przy ul. Gawrzyłowskiej w Dębicy. Kobieta wysiadając z auta zatrzasnęła drzwi, a w środku zostało 1,5-roczne dziecko i kluczyki.
Na miejscu interweniowali strażacy i polewali auto wodą, aby je schłodzić. Wszystko działo się szybko i ratownicy rozważali wybicie szyby. Matka zapewniała jednak, że mąż jedzie z zapasowymi kluczykami. Po chwili dotarł na miejsce i otworzył auto. Na szczęście nic dziecku się nie stało i nie wymagało pomocy medycznej. Nerwy były jednak ogromne.
Zobacz też:
Dzieci w rozgrzanym aucie: Śmierć z przegrzania w godzinę
Wystarczy godzina, by w upalny dzień dziecko zamknięte w samochodzie umarło. Ale już po kwadransie jego zdrowiu zagraża niebezpieczeństwo. Nawet jeśli auto stoi w cieniu.
Najszybciej nagrzewają się małe samochody miejskie. Niebezpieczne są także auta stojące w zacienionych miejscach.
Jak szybko dziecko ulegnie przegrzaniu?
W nagrzewającym się na słońcu samochodzie temperatura ciała dziecka rośnie bardzo szybko. Wystarczy 15 minut, by przekroczyła 37,5 stopnia, po pół godzinie maluch ma już gorączkę (czyli powyżej 38 stopni). Po 50 minutach jest to już więcej niż 39 stopni, zaś po godzinie prawie 40. W cieniu taka wartość pojawia się po mniej więcej dwóch godzinach.
Warto pamiętać, że dzieci są bardziej wrażliwe na ekstremalne temperatury niż dorośli. Zdrowy 35-latek zaczyna tracić przytomność z gorąca, kiedy temperatura jego ciała osiąga około 42 stopni. Natomiast dla dziecka już 40 stopni wystarczy, by doznało udaru cieplnego. I nawet jeśli maluch przeżyje, bo został szybko i fachowo schłodzony, bardzo często doznaje uszkodzenia mózgu, co może skutkować zaburzeniami uwagi, nadpobudliwością, a nawet padaczką.
Pamiętaj więc, że wystarczy 15 minut w zamkniętym samochodzie, by temperatura ciała twojego dziecka znacząco się podniosła, zaś po pół godzinie maluch będzie miał gorączkę.
Źródło: zdrowie.pap.pl
Zobacz też: