Groźna sytuacja podczas zabawy. 6-latka połknęła złotówkę. Moneta utknęła w przełyku. Było bardzo groźnie. Rodzice szukali dla dziecka ratunku w szpitalu w Przemyślu.
Dziecko uległo wypadkowi podczas beztroskiej zabawy. Przypadkowo włożyło monetę do usta. Nikt z dorosłych w porę tego nie zauważył. Maluch połknął krążek, który utknął w przełyku. Sytuacja była bardzo groźna. Dziewczynka miała problem z przełykaniem śliny, ciało obce powodowało odruchy wymiotne.
Wkrótce mała pacjentka trafiła do Wojewódzkiego Szpitala w Przemyślu. Lekarze wykonali prześwietlenie, zlokalizowali ciało obce i przeprowadzili skomplikowaną procedurę ezofagoskopii. Pozwoliła ona na szybkie rozwiązanie problemu. Dzięki tym śmiałym działaniom, 6-latka mogła już następnego dnia bezpiecznie wrócić do domu.
Zobacz też:
Zabieg ezofagoskopii to procedura diagnostyczna lub terapeutyczna, podczas której lekarz wprowadza cienki, giętki wziernik zwany ezofagoskopem do przełyku pacjenta. Ezofagoskop to rodzaj endoskopu, czyli elastycznego, optycznego narzędzia wyposażonego w źródło światła i kamerę.
Podczas zabiegu ezofagoskopii, pacjent zazwyczaj jest umieszczany w pozycji leżącej lub siedzącej. Następnie, za pomocą specjalnej nasadki na ezofagoskopie, lekarz wprowadza to urządzenie przez usta pacjenta, przechodząc przez gardło i dostając się do przełyku. Obraz z kamery na końcu ezofagoskopu jest transmitowany na monitor, co umożliwia lekarzowi dokładne obejrzenie wnętrza przełyku i ewentualne zidentyfikowanie problemów.