22 C
Rzeszów
środa, 19 czerwca, 2024

Dziecięce szkielety na budowie S19. W ustach zmarłych były monety z XVII wieku

REKLAMA

Zaskakującego odkrycia dokonali archeolodzy pracujący na budowie S19 w gminie Jeżowe. Pod półtorametrową warstwą piachu i ziemi znaleźli ludzkie szkielety, w większości dzieci. Niektóre z ofiar miały włożone w usta monety z początku XVII wieku.

Na wzniesieniach na terenie Gór Kościelnych w 1604 r. powstał pierwszy kościół parafialny. Teraz już wiadomo, że natrafiono na zapomniany cmentarz, który pochodzi właśnie z tego okresy. Odkryto jamy grobowe i znaleziono 115 szkieletów, w większości dzieci, co oznacza, że były chowane w osobnej kwaterze.

Pochówki były skromne. Nie znaleziono śladów trumien, ciała wkładano do grobu owinięte w płótna. Były ułożone głowami skierowanymi w kierunku zachodnim.

Co ciekawe, w niektórych pochówkach odkryto monety, które były wkładane w usta zmarłego. Ma to związek z wierzeniami staropolskimi. Pieniążek nazywano obolem zmarłych lub obolem Charona, który stanowił formę zapłaty za usługi dla duszy w zaświatach.

W ustach zmarłych znajdowały się tzw. boratynki oraz półtoraki – monety bite za Zygmunta III Wazy początkiem XVII w.

Po ekshumacji i zakończeniu badań szczątki zostaną pochowane na współczesnym cmentarzu.

[yop_poll id=”27″]

Inres24 w Google News

Obserwuj i bądź na bieżąco

Najnowsze

Najnowsze

REKLAMA

Fancyelements

Welcome to the future of building with WordPress. The elegant description could be the support for your call to action or just an attention-catching anchor. Whatever your plan is, our theme makes it simple to combine, rearrange and customize elements as you desire.

Start
Nowe
7dni
Szukaj