2.5 C
Rzeszów
czwartek, 2 lutego, 2023

Najnowsze

Dziecięce szkielety na budowie S19. W ustach zmarłych były monety z XVII wieku

Zaskakującego odkrycia dokonali archeolodzy pracujący na budowie S19 w gminie Jeżowe. Pod półtorametrową warstwą piachu i ziemi znaleźli ludzkie szkielety, w większości dzieci. Niektóre z ofiar miały włożone w usta monety z początku XVII wieku.

REKLAMA

Na wzniesieniach na terenie Gór Kościelnych w 1604 r. powstał pierwszy kościół parafialny. Teraz już wiadomo, że natrafiono na zapomniany cmentarz, który pochodzi właśnie z tego okresy. Odkryto jamy grobowe i znaleziono 115 szkieletów, w większości dzieci, co oznacza, że były chowane w osobnej kwaterze.

Pochówki były skromne. Nie znaleziono śladów trumien, ciała wkładano do grobu owinięte w płótna. Były ułożone głowami skierowanymi w kierunku zachodnim.

Co ciekawe, w niektórych pochówkach odkryto monety, które były wkładane w usta zmarłego. Ma to związek z wierzeniami staropolskimi. Pieniążek nazywano obolem zmarłych lub obolem Charona, który stanowił formę zapłaty za usługi dla duszy w zaświatach.

CZYTAJ TEŻ:  Tajemnicza śmierć przed pocztą. Na tylnym siedzeniu audi leżało ciało 36-latka [nowe fakty]

W ustach zmarłych znajdowały się tzw. boratynki oraz półtoraki – monety bite za Zygmunta III Wazy początkiem XVII w.

Po ekshumacji i zakończeniu badań szczątki zostaną pochowane na współczesnym cmentarzu.

[yop_poll id=”27″]

REKLAMA

Najnowsze

REKLAMA

POGODA

Rzeszów
zachmurzenie duże
2.5 ° C
3 °
1.9 °
91 %
8.8kmh
100 %
czw.
2 °
pt.
2 °
sob.
1 °
niedz.
-3 °
pon.
-3 °

POPULARNE

Daj nam znać!

Masz ciekawy temat? Chcesz przekazać opinię na temat artykułu, albo sugestie dotyczącą naszej strony? Zapraszamy do kontaktu