6.4 C
Rzeszów
niedziela, 28 maja, 2023

Zabawa grozy! Czworo nastolatków ślizgało się na kruchym lodzie

REKLAMA

Mogło dojść do nieszczęścia. Czworo nastolatków urządziło sobie niebezpieczną zabawę w Nisku. Weszli na lód, który w każdej chwili mógł się załamać. Na szczęście w porę zareagowali świadkowie.

Trzech chłopców i dziewczyna w wieku 13-14 lat spędzali wolny czas nad zalewem na Podwalinie w Nisku. Choć od kilku dni utrzymuje się mróz, lodowa tafla była bardzo krucha i nie do końca zamarznięta.

– Załamanie się lodu było bardzo realne – zaznaczają mundurowi.

Młodzi ludzie mocno ryzykowali, urządzając sobie ślizgawkę. Na szczęście w porę zauważył ich świadek i szybko dał znać policjantom.

Na miejsce przyjechał radiowóz. Patrol przerwał beztroską zabawę i polecił młodym ludziom, aby natychmiast wracali na brzeg. Policjanci ostrzegli ich przed zagrożeniem i wezwali rodziców, którzy odebrali swoje pociechy.

Policjanci zwracają się z apelem do rodziców i opiekunów:

Musimy interesować się tym, w jakich miejscach nasze pociechy spędzają czas podczas zimowych zabaw, przede wszystkim, czy są to miejsca bezpieczne. Pamiętajmy też, że pomimo utrzymania się od kilku dni dużych mrozów, to lód na zbiornikach wodnych jest wciąż cienki i niebezpieczny. Jedyny bezpieczny lód jest na lodowisku i taką informacje powinniśmy przekazać swoim dzieciom. Rozmawiajmy z naszymi dziećmi na temat wspomnianych zagrożeń, dzięki temu będziemy mieli większą pewność, że nasze dziecko jest bezpieczne, a to najwyższa wartość.

Aby uniknąć wypadków w trakcie czynnego wypoczynku na śniegu i lodzie, warto stosować kilka niezbędnych rad:

• zawsze informujmy dokąd i którędy idziemy oraz o której planujemy powrót

na wycieczki wybierajmy się w zaufanym towarzystwie biorąc ze sobą sprawne środki łączności

• nie ślizgajmy się na zamarzniętych rzekach i jeziorach, korzystajmy raczej z zorganizowanych lodowisk oraz innych form czynnego wypoczynku na lodzie

• nigdy nie skracajmy sobie drogi idąc przez zamarznięte zbiorniki wodne

Co robić, jeśli pod kimś załamie się lód?

 • w przypadku załamania lodu staraj się zachować spokój i próbuj wzywać pomoc,
 • rozejrzyj się wokół, czy nie ma w pobliżu dorosłej osoby, jeśli jest poproś o pomoc,
 • nie wchodź na lód, gdyż w tym miejscu może być on słaby i też może załamać się pod tobą,
 • wezwij pomoc z telefonu komórkowego – numer 112,
 • dzwoniąc na nr 112 przedstaw się, powiedz spokojnie co się stało, podaj miejsce w którym jesteś, jeśli nie wiesz, gdzie się znajdujesz, podaj jak najwięcej szczegółów, charakterystycznych cechy np. budynku znajdującego się w pobliżu czy drogi, czekaj na przybycie pomocy, nie rozłączaj się, zostań w stałym kontakcie telefonicznym z numer alarmowym.

Kiedy zauważymy osobę tonącą, należy zadzwonić na numer alarmowy 112. Jeśli w zasięgu ręki mamy jakąś gałąź lub długi szalik lub też inny przedmiot przy pomocy, którego możemy pomóc osobie tonące możemy spróbować podczołgać się na bezpieczną dla nas odległość i postarać się podać poszkodowanemu drugi koniec.

Co robić, jeśli pod tobą załamie się lód?

 • nie wpadaj w panikę, zachowaj spokój,
 • próbuj wzywać pomocy,
 • oszczędzaj siły na wydostanie się z wody,
 • wydostanie się z wody bez niczyjej pomocy o własnych siłach jest niezwykle trudne – ręce ślizgają się po mokrym lodzie – dlatego bardzo ważne jest posiadanie odpowiedniego sprzętu,
 • jeśli to możliwe zdejmij buty, zrzuć plecak, wierzchnie ubranie, łatwiej będziesz mógł utrzymać się na powierzchni,
 • najlepiej położyć się płasko na wodzie, rozłożyć szeroko ręce i starać się wpełznąć na lód. Staraj się poruszać w kierunku brzegu leżąc cały czas na lodzie,
 • jeśli się wydostaniesz, nie wstawaj, powoli przeczołgaj się w bezpieczne miejsce,
 • jeżeli jest tak możliwość szybko przebierz się w suche ubranie.

Najnowsze

Najnowsze

POGODA

Rzeszów
bezchmurnie
6.4 ° C
7 °
6 °
85 %
1.5kmh
0 %
niedz.
19 °
pon.
21 °
wt.
20 °
śr.
18 °
czw.
17 °

POPULARNE

Daj nam znać!

Masz ciekawy temat? Chcesz przekazać opinię na temat artykułu, albo sugestie dotyczącą naszej strony? Zapraszamy do kontaktu