23.9 C
Rzeszów
niedziela, 19 maja, 2024

Rumuńska łapówka. Byli policjanci usłyszeli wyrok

REKLAMA

Pieniądze wpadły łatwo i miał się nikt nie dowiedzieć. Stało się inaczej. Rumuńscy kierowcy zapłacili łapówkę, ale potem wysłali do komendy e-maila z opisem całej sytuacji. Tak się zaczęło śledztwo, prowadzone przeciwko dwóm policjantom z jasielskiej drogówki. Sprawa zakończyła się wydaleniem funkcjonariuszy ze służby, a do tego sąd wydał wyrok.

Wyrok zapadł tuż przed świętami – 23 grudnia. Sąd Rejonowy w Jaśle uznał byłych już funkcjonariuszy winnych zarzutom i skazał obu na karę 2 lat i 6 miesięcy więzienia. Muszą też zapłacić 3000 zł grzywy i po tysiąc złotych odszkodowania pokrzywdzonym cudzoziemcom. Proces był niejawny i toczył się za zamkniętymi drzwiami. Obaj oskarżeni część kary zaczęli już odbywać, bo wcześniej zostali aresztowani.

Cała sprawa zaczęła się od kontroli drogowej 3 października 2021 r. w Nowym Żmigrodzie w powiecie jasielskim. Patroł zatrzymał do kontroli dwa busy z Rumunii. Powodem miała być przekroczona dozwolona prędkość.

Według śledczych, policjanci zażądali od szoferów 2 tys. zł łapówki w zamian za zwrot prawa jazdy i pozwolenie na dalszą podróż. Kierowcy poszli „na taki układ” i wręczyli gotówkę w złotówkach, którą rozmienili na stacji paliw.

Wydawało się, że nikt o niczym się nie dowie. Rumunii jednak po powrocie do domu, przesłali do polskich organów ścigania maila z opisem całej sytuacji.

Biuro Spraw Wewnętrznych (policja w policji) wszczęło postępowanie i zgromadziło dowody. Ujęto podejrzanych: Sławomir S., a potem Tomasz G., za którym wydano list gończy. Ostatecznie drugi z mężczyzn sam się zgłosił.

Jak poinformowała Beata Piotrowicz, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Krośnie, obydwaj oskarżeni w śledztwie nie przyznali się do zarzutu. Zaznaczyła, że złożyli wyjaśnienia, które są niezgodne ze zgromadzonym materiałem dowodowych. Jak zaznaczyła prokurator, fakt kontroli drogowej nie został odnotowany w notatnikach służbowych, nie zostały wystawione mandaty karne, jak również funkcjonariusze, jadąc na służbę, nie pobrali ręcznego miernika prędkości.

Wyrok w sprawie ex-policjantów jest nieprawomocny.

Inres24 w Google News

Obserwuj i bądź na bieżąco

Najnowsze

Najnowsze

REKLAMA

Fancyelements

Welcome to the future of building with WordPress. The elegant description could be the support for your call to action or just an attention-catching anchor. Whatever your plan is, our theme makes it simple to combine, rearrange and customize elements as you desire.

Start
Nowe
7dni
Szukaj