12 C
Rzeszów
niedziela, 25 września, 2022

Najnowsze

Dubiecko po 86 latach znów stało się miastem!

Wielka radość w Dubiecku. Od 1 stycznia 2021 r. znów jest miastem. – Wracamy do historii, do tradycji. Miastem byliśmy od czasów króla Władysława Jagiełły – przypominają mieszkańcy.

REKLAMA

– To wielka szansa. Może ta zmiana przyciągnie więcej mieszkańców, turystów, a także inwestorów, którzy stworzą tu nowe miejsca pracy, bo chyba tego najbardziej tu brakuje – mówi pani Elżbieta z Dubiecka.

W miasteczku jest rynek, bank, mini dworzec autobusowy, także szkoła – podstawowa i liceum. Są też zabytki. Najcenniejszy z nich to zamek z pięknym parkiem. Mieści się tu hotel i restauracja. Początki pałacu sięgają XVI w. Urodził się tu biskup i książę poetów – Ignacy Krasicki. W Dubiecku tworzył też Franciszek Karpiński, który właśnie tu na zamówienie księżnej Czartoryskiej napisał najpiękniejszą z polskich kolęd „Bóg się rodzi”.

Dubiecko liczy niecałe tysiąc mieszkańców. Teraz to jedno z najmniejszych miast Podkarpacia i Polski. Ale z bardzo bogatą historią. Sięga ona czasów króla Władysława Jagiełły, który w 1407 r. nadał osadzie prawa miejskie. I miastem Dubiecko było aż do reformy administracyjnej w 1934 r.

CZYTAJ TEŻ:  W przychodni urwała się winda! Dwie osoby ranne

Choć przez ostatnie lata była to wieś, mieszkańcy nigdy z tym się nie oswoili. – U nas zawsze mówiło się: „idę do miasta”. Teraz to już dla każdego będzie zrozumiałe – cieszy się pan Józef.

Nowy status to spełnienie marzeń burmistrza Jacka Grzegorzaka, który usilnie o to zabiegał. Liczy, że zmiana pomoże w rozwoju miejscowości. A pomysłów jest moc. To na przykład jarmark jagielloński, który mógłby nie tylko przypomnieć o historii, ale też być magnesem przyciągającym turystów.

A o jakich potrzebach myślą mieszkańcy? – Na przykład przydałaby się hala sportowa – mówią. Urzędnicy już o tym myślą…

Zobacz też:

Witamy Pogwizdów Nowy! To już miasto!

REKLAMA

Najnowsze

REKLAMA

POGODA

Rzeszów
zachmurzenie umiarkowane
12 ° C
12.2 °
11.5 °
87 %
3.1kmh
75 %
niedz.
12 °
pon.
16 °
wt.
17 °
śr.
17 °
czw.
14 °

POPULARNE

Daj nam znać!

Masz ciekawy temat? Chcesz przekazać opinię na temat artykułu, albo sugestie dotyczącą naszej strony? Zapraszamy do kontaktu