21.6 C
Rzeszów
wtorek, 16 lipca, 2024

Studenci podłamani

Drożeją rzeszowskie akademiki

REKLAMA

Studenci muszą trzymać się za kieszeń. Ceny zakwaterowania w akademikach Politechniki Rzeszowskiej oraz Uniwersytetu Rzeszowskiego wzrosną od października 2024 r. o co najmniej 10%.

Politechnika Rzeszowska dysponuje siedmioma akademikami, zlokalizowanymi głównie przy ul. Powstańców Warszawy w miasteczku studenckim oraz w Trzebownisku. Obecnie oferuje 1500 miejsc w pokojach jedno-, dwu- i trzyosobowych, z czego obłożenie sięgało blisko 100% w minionym roku akademickim.

Za miejsce w pokoju jednoosobowym w najbardziej nowoczesnych akademikach PRz studenci zapłacą od października 650 zł miesięcznie, z dodatkowym obciążeniem kosztami mediów. Koszt zakwaterowania w pokoju dwuosobowym wyniesie 550 zł miesięcznie, również plus media. W pozostałych akademikach ceny wahają się od 500 zł do 700 zł za miejsce w dwójce oraz 650 zł w jedynce, co stanowi wzrost o około 10% w porównaniu do obecnego roku akademickiego.

Powodem podwyżek są wzrastające koszty utrzymania budynków, w tym rosnące ceny mediów, wynagrodzeń pracowników oraz usług – wyjaśnił rzecznik uczelni.

Dodatkowo, Politechnika Rzeszowska planuje budowę nowego akademika o szacowanym koszcie 55 mln zł, oczekując na odpowiednie wsparcie finansowe.

Stawki akademikach UR

Uniwersytet Rzeszowski posiada pięć akademików, zlokalizowanych m.in. w kampusie na Zalesiu oraz przy ul. Cichej i Siemieńskiego. Oferuje łącznie 1680 miejsc w pokojach jedno-, dwu- i trzyosobowych. Ceny zakwaterowania w akademikach URz również wzrosną od października o ponad 11%.

W akademiku Laura i Filon miejsce w pokoju dwuosobowym z łazienką i dostępem do kuchni będzie kosztować 520 zł miesięcznie, podczas gdy dotychczasowa cena wynosiła 470 zł. Ceny w pozostałych akademikach URz również ulegną podwyżkom.

Jedyne pocieszenie: stawki w akademikach są i tak niższe, niż cena wynajmu mieszkań na wolnym rynku.

Inres24 w Google News

Obserwuj i bądź na bieżąco

Najnowsze

Najnowsze

REKLAMA

Fancyelements

Welcome to the future of building with WordPress. The elegant description could be the support for your call to action or just an attention-catching anchor. Whatever your plan is, our theme makes it simple to combine, rearrange and customize elements as you desire.

Start
Nowe
7dni
Szukaj