25 C
Rzeszów
środa, 17 lipca, 2024

Zbieraj deszczówkę. Możesz dostać dotację

REKLAMA

Mieszkańcy Rzeszowa mogą się starać o dofinansowanie na zakup i montaż zbiorników na deszczówkę, wykonanie oczka wodnego, albo ogrodu deszczowego. Nabór wniosków na tzw. małą retencją trwa do 22 marca.

Po co zbierać wodę z nieba? Po prostu można na tym oszczędzić. Do podlewania kwiatków w ogrodzie deszczówka jest jak znalazł. Do tego nic nie kosztuje.

Urzędnicy postanowili wspomóc tych właścicieli posesji, którzy chcą gromadzić deszczówkę. Miasto oferuje dotacje. W ubiegłym roku na ten cel przeznaczyło 100 tys. zł. W tym roku kwota jest wyższa wynosi 150 tys. zł.

Miasto pokrywa do 80 procent kosztów instalacji zbiorników do gromadzenia deszczówki, ale nie więcej niż 1000 zł.

Dotychczas miasto wypłaciło 100 dotacji. Teraz jest szansa dla 150 kolejnych gospodarstw, które mogą skorzystać z tej darmowej pomocy.

Dla kogo dotacja?

Kto może skorzystać z dotacji?

Dotacja udzielana jest osobom fizycznym posiadającym tytuł prawny do nieruchomości zabudowanych budynkami mieszkalnymi (budynkiem mieszkalnym jednorodzinnym, w zabudowie bliźniaczej lub w zabudowie szeregowej). Powinna być przeznaczona na następujące inwestycje:

– zakup i montaż zbiorników naziemnych szczelnych o łącznej poj. min. 500 l,

– zakup i montaż zbiorników podziemnych szczelnych o poj. min. 2000 l,

– utworzenie oczka wodnego o pojemności min. 500 l,

– utworzenie ogrodu deszczowego.

– Najwięcej mamy wniosków o dofinansowanie zbiorników na wodę. Mieszkańcy chętnie je stawiają w swoich ogrodach, bo na rynku jest bardzo duży wybór. Mają różny kształt, kolory i pojemność. To znakomity sposób na zmagazynowanie wody deszczowej na okres, kiedy będzie sucho – mówi Małgorzata Wojnowska, dyrektor Wydziału Klimatu i Środowiska Urzędu Miasta Rzeszowa.

Warto się pospieszyć

Nabór wniosków trwa do 22 marca. – Warto jednak złożyć wniosek szybciej, bo w przypadku, gdy będzie ich bardzo dużo, o przyznaniu dotacji decyduje kolejność dostarczenia dokumentów. Wnioski można pobrać ze strony internetowej Urzędu Miasta Rzeszowa, lub otrzymać je w naszym wydziale, lub w punktach urzędu w rzeszowskich galeriach i centrach handlowych.

– Nasi pracownicy pomagają w wypełnieniu dokumentów i przed złożeniem weryfikują, czy niczego w nich nie brakuje – mówi Kinga Kotwica z Wydziału Klimatu i Środowiska Urzędu Miasta Rzeszowa.

Wnioski należy składać w Wydziale Klimatu i Środowiska Urzędu Miasta Rzeszowa, ul. Rynek 7, pok. nr 3. W poniedziałki, wtorki, czwartki i piątki w godz. 7.30-15.30, w środy w godz. 7.30-17. Wszelkie informacje związane z naborem wniosków można uzyskać pod nr tel. (17) 875-41-90 oraz (17) 875-48-95. Wzór dokumentu oraz regulamin są dostępne pod linkiem: TUTAJ.

Inres24 w Google News

Obserwuj i bądź na bieżąco

Najnowsze

Najnowsze

REKLAMA

Fancyelements

Welcome to the future of building with WordPress. The elegant description could be the support for your call to action or just an attention-catching anchor. Whatever your plan is, our theme makes it simple to combine, rearrange and customize elements as you desire.

Start
Nowe
7dni
Szukaj