13.3 C
Rzeszów
piątek, 24 marca, 2023

Zbieraj deszczówkę. Możesz dostać dotację

Mieszkańcy Rzeszowa mogą się starać o dofinansowanie na zakup i montaż zbiorników na deszczówkę, wykonanie oczka wodnego, albo ogrodu deszczowego. Nabór wniosków na tzw. małą retencją trwa do 22 marca.

REKLAMA

Po co zbierać wodę z nieba? Po prostu można na tym oszczędzić. Do podlewania kwiatków w ogrodzie deszczówka jest jak znalazł. Do tego nic nie kosztuje.

Urzędnicy postanowili wspomóc tych właścicieli posesji, którzy chcą gromadzić deszczówkę. Miasto oferuje dotacje. W ubiegłym roku na ten cel przeznaczyło 100 tys. zł. W tym roku kwota jest wyższa wynosi 150 tys. zł.

Miasto pokrywa do 80 procent kosztów instalacji zbiorników do gromadzenia deszczówki, ale nie więcej niż 1000 zł.

CZYTAJ TEŻ:  Wielka obława na pedofilską siatkę. To straszne, co wyprawiała jedna z matek

Dotychczas miasto wypłaciło 100 dotacji. Teraz jest szansa dla 150 kolejnych gospodarstw, które mogą skorzystać z tej darmowej pomocy.

Dla kogo dotacja?

Kto może skorzystać z dotacji?

Dotacja udzielana jest osobom fizycznym posiadającym tytuł prawny do nieruchomości zabudowanych budynkami mieszkalnymi (budynkiem mieszkalnym jednorodzinnym, w zabudowie bliźniaczej lub w zabudowie szeregowej). Powinna być przeznaczona na następujące inwestycje:

– zakup i montaż zbiorników naziemnych szczelnych o łącznej poj. min. 500 l,

– zakup i montaż zbiorników podziemnych szczelnych o poj. min. 2000 l,

– utworzenie oczka wodnego o pojemności min. 500 l,

– utworzenie ogrodu deszczowego.

– Najwięcej mamy wniosków o dofinansowanie zbiorników na wodę. Mieszkańcy chętnie je stawiają w swoich ogrodach, bo na rynku jest bardzo duży wybór. Mają różny kształt, kolory i pojemność. To znakomity sposób na zmagazynowanie wody deszczowej na okres, kiedy będzie sucho – mówi Małgorzata Wojnowska, dyrektor Wydziału Klimatu i Środowiska Urzędu Miasta Rzeszowa.

CZYTAJ TEŻ:  Przerwa w psich parkach
Warto się pospieszyć

Nabór wniosków trwa do 22 marca. – Warto jednak złożyć wniosek szybciej, bo w przypadku, gdy będzie ich bardzo dużo, o przyznaniu dotacji decyduje kolejność dostarczenia dokumentów. Wnioski można pobrać ze strony internetowej Urzędu Miasta Rzeszowa, lub otrzymać je w naszym wydziale, lub w punktach urzędu w rzeszowskich galeriach i centrach handlowych.

– Nasi pracownicy pomagają w wypełnieniu dokumentów i przed złożeniem weryfikują, czy niczego w nich nie brakuje – mówi Kinga Kotwica z Wydziału Klimatu i Środowiska Urzędu Miasta Rzeszowa.

Wnioski należy składać w Wydziale Klimatu i Środowiska Urzędu Miasta Rzeszowa, ul. Rynek 7, pok. nr 3. W poniedziałki, wtorki, czwartki i piątki w godz. 7.30-15.30, w środy w godz. 7.30-17. Wszelkie informacje związane z naborem wniosków można uzyskać pod nr tel. (17) 875-41-90 oraz (17) 875-48-95. Wzór dokumentu oraz regulamin są dostępne pod linkiem: TUTAJ.

CZYTAJ TEŻ:  Dzień Kobiet uratował seniorkę

Najnowsze

Najnowsze

POGODA

Rzeszów
bezchmurnie
13.3 ° C
14.4 °
12 °
62 %
4.1kmh
0 %
pt.
17 °
sob.
15 °
niedz.
12 °
pon.
8 °
wt.
-0 °

POPULARNE

Daj nam znać!

Masz ciekawy temat? Chcesz przekazać opinię na temat artykułu, albo sugestie dotyczącą naszej strony? Zapraszamy do kontaktu