6.5 C
Rzeszów
poniedziałek, 27 marca, 2023

Możesz dostać ponad 23,5 tys. zł. Rusza pomoc dla firm

40 mln zł przeznaczy samorząd Podkarpacia dla małych firm z regionu. Chodzi o pomoc dla przedsiębiorców, którzy ucierpieli z powodu pandemii COVID-19. Nabór wniosków startuje 12 sierpnia.

REKLAMA

Wsparcie będzie udzielane mikro i małym przedsiębiorcom, a zatem firmom zatrudniającym poniżej 50 pracowników, których roczny obrót lub roczna suma bilansowa nie przekracza 10 milionów euro.

Pomoc skierowana jest wyłącznie do firm z terenu województwa podkarpackiego, które prowadziły działalność gospodarczą w dniu 31 grudnia 2019 r. i znalazły się po tym dniu w sytuacji nagłego niedoboru lub braku płynności finansowej z powodu pandemii. Wśród warunków uzyskania grantu jest spadek obrotów nie mniejszy niż 50% w dowolnym miesiącu po 1 lutego 2020 r. w porównaniu do poprzedniego miesiąca lub analogicznego miesiąca ubiegłego roku.

Przedsiębiorcy ubiegający się o granty muszą także spełnić inne kryteria, a chodzi w szczególności o niezaleganie na koniec grudnia 2019 roku lub na dzień udzielenia wsparcia z płatnościami podatków i składek na ubezpieczenia społeczne. Ponadto, przedsiębiorca chcący otrzymać pomoc, na dzień składania wniosku nadal musi prowadzić działalność gospodarczą, nie może znajdować się w stanie likwidacji, w trakcie postępowania upadłościowego albo restrukturyzacyjnego.

CZYTAJ TEŻ:  Najpierw napad, potem zabójstwo. Archiwum X wraca do sprawy śmierci kantorowca

Nabór wniosków ruszy 12 sierpnia i będzie prowadzony za pomocą platformy gov.pl, z wykorzystaniem profilu zaufanego. Elementem obligatoryjnym będzie wysłanie pisma na skrzynkę podawczą RARR S.A. na platformie ePUAP wraz z załącznikiem w postaci wypełnionego wcześniej wniosku pobranego ze strony http://rarr.rzeszow.pl. Na stronie agencji dostępne są już dokumenty, które określają szczegółowe zasady umowy.

– Spodziewamy się lawiny wniosków, tak jak było w innych województwach, dlatego postawiliśmy na sprawdzone narzędzie informatyczne, jakim jest ePUAP. To będzie jedyna forma złożenia wniosku. Będzie też można złożyć tylko jeden wniosek. To jest bardzo ważne. Jeśli będzie więcej niż jeden z danej firmy, wszystkie zostaną odrzucone – informował prezes RARR Mariusz Bednarz.

O przyznaniu pomocy – jak powiedział prezes RARR – będzie decydować termin złożenia wniosku.

CZYTAJ TEŻ:  Samochód taranuje garaż

– Spodziewamy się powyżej 10 tys. wniosków. Postaramy się ocenić je jak najszybciej, aby ta pomoc w maksymalnie krótkim czasie trafiła do podkarpackich firm. Wnioski będą oceniane w takiej kolejności w jakiej będą do nas wpływać – dodał prezes RARR.

Przedsiębiorcy będą mogli wykorzystać uzyskaną pomoc m.in. na takie potrzeby jak:

 • opłaty związane z prowadzeniem biura, zakładu, tj. czynsz za wynajem, opłaty licznikowe (prąd, gaz, woda, ogrzewanie),
 • usługi sprzątania i konserwacji powierzchni i pomieszczeń biurowych,
 • usługi ochrony i monitoringu,
 • usługi telekomunikacyjne, pocztowe,
 • zakup materiałów eksploatacyjnych do urządzeń biurowych i ich serwis,
 • zakup materiałów biurowych, artykułów sanitarnych (w tym ochrony osobistej wynikające z zaleceń Ministra Zdrowia) i chemii gospodarczej oraz artykułów spożywczych na potrzeby pracowników,
 • zakup ochronnej odzieży służbowej,
 • utrzymanie infrastruktury teleinformatycznej, usługi z zakresu: obsługi kancelaryjnej, księgowej, prawnej, doradztwa podatkowego, zarządzania flotą pojazdów służbowych, itd.,
 • zakup materiałów i płynów eksploatacyjnych oraz paliwa do pojazdów służbowych,
 • ubezpieczenia majątku i odpowiedzialności cywilnej przedsiębiorcy,
 • wydatki związane z kosztami eksploatacji samochodu.
CZYTAJ TEŻ:  Pożycz hulajnogę i jedź w miasto. Ruszył sezon na elektryczne dwa kółka

Środki dotacji nie będą mogły zostać przeznaczone na wydatki inwestycyjne oraz wynagrodzenia.

Wsparcie będzie przyznawane i rozliczane w oparciu o  tabelę stawek jednostkowych, których wysokość zależeć będzie od stanu zatrudnienia w firmie w przeliczeniu na liczbę pełnych etatów (FTE – ekwiwalent pełnego czasu pracy). W przypadku samozatrudnionych FTE wynosi 1. Przykładowo, stawka jednostkowa dla osoby samozatrudnionej (FTE=1)  wynosić będzie 7 845,11 zł, natomiast stawka jednostkowa dla przedsiębiorstwa, którego FTE wynosi 3 to 13 588,13 zł.

Przedsiębiorca będzie mógł uzyskać pomoc maksymalnie na okres 3 miesięcy tj. w wysokości 3 stawek jednostkowych.

12 mln z dotacji przeznaczono dla branży turystycznej.

Wsparcie nie może być udzielane między innymi na działalność z zakresu: produkcji lub wprowadzania do obrotu napojów alkoholowych, gier losowych czy dla  instytucji finansowej, bankowej oraz z sektora kas spółdzielczych.

Najnowsze

Najnowsze

POGODA

Rzeszów
zachmurzenie duże
6.5 ° C
7.7 °
5.2 °
92 %
3.1kmh
100 %
pon.
6 °
wt.
4 °
śr.
6 °
czw.
9 °
pt.
10 °

POPULARNE

Daj nam znać!

Masz ciekawy temat? Chcesz przekazać opinię na temat artykułu, albo sugestie dotyczącą naszej strony? Zapraszamy do kontaktu