15.5 C
Rzeszów
poniedziałek, 24 czerwca, 2024

Niecodzienny poród. Sonia nie chciała czekać

REKLAMA

Malutka Sonia tak bardzo spieszyła się na świat, że nie chciała czekać, aż dojedzie na porodówkę.

Wszystkiego nie da zaplanować jak w zegarku. Mamę zaskoczyła akcja porodowa w domu. Kiedy poczuła, że to JUŻ, natychmiast wezwała pomoc.

Do Głogowa Małopolskiego wysłano załogę karetki Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Rzeszowie. Ambulans przyjechał na sygnale i okazało się, że nie ma czasu, aby odwieźć pacjentkę z dzieciątkiem w brzuchu na porodówkę. Trzeba działać tu i teraz, bo maluszek nie ma zamiaru czekać.

Na szczęście ratownicy w składzie: Marcin Michalewicz oraz Paweł Frańczyk znakomicie spisali się w roli położnych i odebrali poród.

Sonia to śliczna, zdrowa dziewczynka, która tuż po urodzeniu otrzymała maksymalne 10 punktów skali APGAR.

– Gratulacje dla rodziców i dla naszych ratowników. To był piękny początek dnia… – cieszą się pracownicy rzeszowskiego pogotowia, którzy zamieścili wpis na swojej stronie Facebook.

Co to jest Skala Apgar? To dziesięciopunktowa skala, według której oceniane są czynności życiowe noworodka. Stosuje się ją od lat 50. XX. Wymyśliła ją amerykańska anestezjolog Virginia Apgar.

Samo słowo „Apgar” to nawiązanie do nazwiska pomysłodawczyni skali, ale również skrót od ocenianych pięciu czynności życiowych dziecka:

A – appearance, koloryt, zabarwienie skóry;

P – pulse, puls;
G – grimace, reakcja na bodźce;
A – activity, napięcie mięśniowe;
R – respiration, oddychanie.

Inres24 w Google News

Obserwuj i bądź na bieżąco

Najnowsze

Najnowsze

REKLAMA

Fancyelements

Welcome to the future of building with WordPress. The elegant description could be the support for your call to action or just an attention-catching anchor. Whatever your plan is, our theme makes it simple to combine, rearrange and customize elements as you desire.

Start
Nowe
7dni
Szukaj