21.6 C
Rzeszów
wtorek, 16 lipca, 2024

Zmiany na Grunwaldzkiej

Deptak w cieniu „żelaznych drzew”

REKLAMA

Kolejny deptak w Rzeszowie finiszuje z remontem i od razu będzie tu zielono.

Chodnik z granitowych płyt właściwie jest już gotowy. Teraz na ul. Grunwaldzkiej się nasadzenia. Postawiono na całkiem wyrośnięte graby, zwane żelaznymi drzewami.

Aby rośliny były w jak najlepszej kondycji zamontowane zostały systemy nawadniania i napowietrzania. Termin całkowitego zakończenia prac przewidziano na koniec tego miesiąca.

A czym charakteryzują się graby? Oto kilka ciekawostek

Grab (Carpinus) to średniej wielkości drzewo liściaste z rodziny brzozowatych, osiągające wysokość od 10 do 20 metrów, charakteryzujące się zwartą koroną i gładką, szarą korą, która z wiekiem może pękać. Jajowate, piłkowane liście grabu są ciemnozielone i błyszczące, a jesienią zmieniają kolor na złotożółty. Kwiaty są niepozorne, zebrane w kotki, a owoce to małe orzeszki otoczone trójklapowymi skrzydełkami. Drewno grabu jest niezwykle twarde i ciężkie, co sprawia, że jest cenione w stolarstwie do wyrobu narzędzi i parkietów, a ze względu na swoją wytrzymałość nazywane jest „żelaznym drzewem”.

Graby są popularne w ogrodnictwie jako żywopłoty, gdyż dobrze znoszą cięcie i formowanie, a ich odporność na zanieczyszczenia powietrza czyni je odpowiednimi do sadzenia w miejskich warunkach. Ciekawostką jest, że grab potrafi zregenerować się po uszkodzeniach, a jego drewno było dawniej używane do wyrobu kołowrotków i narzędzi rolniczych. W mitologii słowiańskiej grab był uważany za drzewo magiczne, które miało chronić przed złymi duchami.

Inres24 w Google News

Obserwuj i bądź na bieżąco

Najnowsze

Najnowsze

REKLAMA

Fancyelements

Welcome to the future of building with WordPress. The elegant description could be the support for your call to action or just an attention-catching anchor. Whatever your plan is, our theme makes it simple to combine, rearrange and customize elements as you desire.

Start
Nowe
7dni
Szukaj