22.2 C
Rzeszów
sobota, 23 września, 2023

Wprowadzają darmową komunikację? To miało być pierwsze takie miasto w regionie!

REKLAMA

Drożyzna, inflacja, kryzys. Większość samorządów czuje się rozłożona tymi plagami na łopatki i rozpaczliwie ratuje budżety, np. podnosząc ceny biletów. Ale w Dębicy radni poszli na przekór całemu światu i w październiku wprowadzili darmowe przejazdy autobusami MKS. Ulga miała wejść w życie od 1 stycznia 2023 r. W ostatniej chwili jednak zmieniono ten termin.

Bezpłatne autobusy Miejskiej Komunikacji Samochodowej w Dębicy miały wozić pasażerów od 1 stycznia 2023 r. Zmiany wprowadzili radni podczas sesji 17 października. 14 grudnia, na kolejnej sesji, wszystko się pozmieniało. Wprowadzono poprawkę. Darmowe autobusy TAK, ale od 1 stycznia 2024 r.

Okazuje się, że miasto obecnie nie jest przygotowane na taki wydatek. Według szacunków, utraciłoby około miliona złotych rocznych wpływów z biletów. Zwolennicy ulgi przekonują jednak, że to wydatek do udźwignięcia. Zwracają uwagę na korzyści: większe zainteresowanie komunikacją publiczną, mniejsza korki i czystsze środowisko.

W Dębicy od Nowego Roku 2024 r. biletu nie będzie trzeba kasować w strefie zero, czyli tej obejmującej administracyjne granice miasta. Jeśli miejskim autobusem jedziemy do sąsiednich miejscowości, wtedy za kurs trzeba zapłacić. Bilety MKS Dębica są jednak jedynymi z najtańszych w regionie, a może i w Polsce.

Jednorazowy, normalny bilet w strefie 0 kosztuje – 2,70 zł, a w najdroższej Strefie IV – 4 zł.

Najnowsze

Najnowsze

REKLAMA