23.9 C
Rzeszów
niedziela, 19 maja, 2024

Darmowe MPK dla uczniów. O czym należy pamiętać?

REKLAMA

W Rzeszowie już od trzech lat uczniowie mogą autobusami MPK podróżować za darmo. Ale nie wszyscy. Dotyczy to tylko rodzin, które mieszkają w mieście i płacą tu podatki. Zamiast biletu, trzeba posiadać przy sobie Rzeszowską Kartę Miejską. Uprawnienia do bezpłatnych przejazdów dla uczniów za poprzedni rok szkolny są ważne do 30 września br. Zarząd Transportu Miejskiego przypomina o zapisaniu uprawnienia na kolejny rok szkolny 2021/2022.

Rzeszowska Karta Miejska jest jak elektroniczna portmonetka. Można doładować ją określoną kwotą i kasować bilety, przykładając kartę do czytnika. Można też zapisać na niej opcję „0”, czyli system nie będzie pobierał żadnych opat.

Aby skorzystać z tej ulgi potrzebna jest ważna legitymacja szkolna 2020/2021 oraz:

▶︎ Kopia pierwszej strony zeznania podatkowego wraz z wpisanym adresem zamieszkania, opatrzonego prezentatą urzędu skarbowego, w którym zostało złożone zeznanie,

lub

▶︎ zaświadczenie z urzędu skarbowego potwierdzające fakt rozliczenia podatku dochodowego od osób fizycznych wraz z informacją o adresie zamieszkania wskazanym w złożonym do urzędu PIT,

lub

▶︎ Urzędowe Potwierdzenie Odbioru wraz z pierwszą stroną zeznania podatkowego wraz z wpisanym adresem zamieszkania opatrzonego identyfikatorem dokumentu z UPO – w przypadku składania PIT drogą elektroniczną za poprzedni rok kalendarzowy, potwierdzające adres zamieszkania na terenie miasta Rzeszowa przez rodzica ucznia, opiekuna prawnego ucznia lub pełnoletniego ucznia.

Z wymienionymi dokumentami należy się zgłosić do jednego z POP-ów, mieszczących się pod tymi adresami:

  • Lisa Kuli 20, Grottgera 22
  • Targowa 1, Galeria Nowy Świat Krakowska 20
  • C.H. Plaza Rejtana 65
  • Dworzec Lokalny Towarnickiego 7
  • Trembeckiego 3

Aby wyrobić RKM należy wypełnić wniosek dostępny na stronie internetowej ebilet.erzeszow.pl lub w Punkcie Obsługi Podróżnego (POP). Za osobę, która nie ukończyła 16 roku życia wniosek składa i RKM odbiera rodzic lub opiekun prawny.

Dokumenty wymagane do wyrobienia imiennej RKM:
• wypełniony wniosek (przy składaniu wniosku w formie papierowej);
• aktualne zdjęcie (w formacie 35x45mm) podlegające zwrotowi po wyrobieniu RKM;
• ważna legitymacja szkolna.

W każdym POP możliwe jest nieodpłatne wykonanie zdjęcia podczas składania wniosku. Składając wniosek w formie elektronicznej RKM można odebrać w dowolnym POP.

Jeszcze należy pamiętać o jednym. Ulga dla uczniów przysługuje do ukończenia 21 roku życia.

Inres24 w Google News

Obserwuj i bądź na bieżąco

Najnowsze

Najnowsze

REKLAMA

Fancyelements

Welcome to the future of building with WordPress. The elegant description could be the support for your call to action or just an attention-catching anchor. Whatever your plan is, our theme makes it simple to combine, rearrange and customize elements as you desire.

Start
Nowe
7dni
Szukaj