13.7 C
Rzeszów
poniedziałek, 15 kwietnia, 2024

Żałoba w Przemyślu

Damian pojechał pomagać ofiarom w Gazie. Zginął w ataku rakietowym

REKLAMA

Śmierć Gazie jest wszędzie i nie oszczędza nikogo, także tych, którzy niosą pomoc innym. Wśród ofiar ataku rakietowego znaleźli się teraz wolontariusze organizacji World Central Kitchen. Jedną z nich był 36-letni Damian Soból z Przemyśla.

Ta strata boli nas szczególnie. W Wielkanocy Poniedziałek, 1 kwietnia, w izraelskim ataku rakietowym w Strefie Gazy zginął Damian Soból z Przemyśla, wolontariusz organizacji World Central Kitchen (WCK), zajmującej się dostarczaniem pomocy żywnościowej.

Jak donoszą media, ekipa WCK jechała w konwoju z żywnością, która przybyła kilka godzin wcześniej statkiem z Cypru.

Damiana udzielał się w organizacji już wcześniej. Pomagał uchodźcom z Ukrainy. W Przemyślu był znaną postacią, brał udział w różnych akcjach pomocowych. Był kawalerem. Wiele osób go teraz wspomina.

– Damiana znałem długo. Dobry chłopak (…). Od początku wojny na Ukrainie zaangażowany w pomoc humanitarną. Pracował w World Central Kitchen – był koordynatorem. Dwa tygodnie temu, kiedy obchodziłem 36. urodziny dokładnie o 7.49 zadzwonił do mnie z życzeniami. Rozmawialiśmy długo. Trzy razy przerwało nam połączenie. Mówił, że jest w Strefie Gazy, że jest bardzo ciężko, a ogrom tragedii jest nie do opisania. Wczoraj odszedł. Zginął w konwoju z pomocą humanitarną. Vanitas vanitatum et omnia vanitas – napisał na Facebooku Maciej Wolański, naczelnik Wydz. Kultury i Promocji Urzędu Miejskiego w Przemyślu.

W ataku tym życie straciło łącznie 7 wolontariuszy WCK. W odpowiedzi organizacja zawiesiła swoją działalność w regionie.

Informację o tragicznym zdarzeniu potwierdził prezydent Przemyśla, Wojciech Bakun, wyrażając głębokie współczucie. Zdarzenie to spotkało się z międzynarodowym echem, a WCK wyraziło żal, podkreślając, że pomocnicy humanitarni nigdy nie powinni być celem ataków.

Izraelskie wojsko ogłosiło, że przeprowadza dochodzenie w celu wyjaśnienia okoliczności incydentu.

WCK, działająca w obszarach konfliktów i katastrof na całym świecie, podkreśla swoją neutralność i skupienie na pomocy humanitarnej.

Inres24 w Google News

Obserwuj i bądź na bieżąco

Najnowsze

Najnowsze

REKLAMA

Fancyelements

Welcome to the future of building with WordPress. The elegant description could be the support for your call to action or just an attention-catching anchor. Whatever your plan is, our theme makes it simple to combine, rearrange and customize elements as you desire.

Start
Nowe
7dni
Szukaj