12.7 C
Rzeszów
piątek, 11 października, 2024

Medialna wrzawa wokół szczepień w Rzeszowie

REKLAMA

Rzeszów przoduje w szczepieniach przeciw covid-19. Niektóre media podają, że już 63-procent mieszkańców przyjęło już pierwszą dawkę szczepionki, co – jak ustaliśmy – jest bzdurą! Do Rzeszowa po szczepionki zgłaszają się mieszkańcy z całego województwa, a nawet spoza regionu.

Z rządowego raportu wynika, że dotychczas w samym Rzeszowie podano już 119 226 pierwszej dawki szczepionki. Gdyby dotyczyło to tylko osób zameldowanych w mieście, mielibyśmy 1 miejsce w kraju. Oznaczałoby to, że prawie 63 proc. populacji byłaby zabezpieczona, bo stolica Podkarpacia liczy 196 tys. mieszkańców.

Ale tak nie jest! Do punktów szczepień w Rzeszowie kierowane są także osoby spoza miasta, co jest zgodne z prawem. Do tego jak tłumaczy minister Michał Dworczyk, pełnomocnik rządu ds. narodowego programu szczepień, w Rzeszowie jest jeden duży podmiot leczniczy (chodzi o centrum Medyk), który ma ponad sto swoich punktów na Podkarpaciu. Wszędzie w nich prowadzi szczepienia, ale rozlicza je centrala w Rzeszowie.

– Centrala zamawia szczepienia i potem rozsyła je do innych placówek – mówi minister. Zaznacza, że wszystkie regiony szczepią w podobnym tempie.

Teoria niektórych dziennikarzy i polityków, że „na Rzeszów rzucono więcej szczepionek ze względu na wybory prezydenckie” nie ma – zdaniem przedstawiciela rządu – potwierdzenia w faktach.

Według danych Centrum Medyk, w samym Rzeszowie zaszczepiono dotąd 30-40 proc. mieszkańców miasta, ale to i tak dobry wynik, bo średnia krajowa to na razie tylko 6 proc., a wojewódzka 17 proc.

Czy w Rzeszowie można zaszczepić się bez rejestracji?

W świąteczny weekend pojawiła się informacja, że w Wielką Sobotę, punkty szczepień w Rzeszowie rozdawały szczepionkę każdemu, kto chciał, nawet 20/30-latkom, którzy przyszli prosto z ulicy i się nie rejestrowali.

Akurat tego dnia, przed południem, byliśmy w wymienionym przez media punkcie szczepień. Prawda była zupełnie inna. Owszem, zdarzały się osoby młode, ale były umówione. Tego dnia m.in. szczepiono pracowników sądownictwa, służby więziennej, straży granicznej, prokuratury, nauczycieli, studentów medycznych.

Przy nas przyszła młoda osoba „z ulicy”, która chciała przyjąć szczepionkę bez rejestracji, ale pani doktor stanowczo odmówiła.

Dopiero wieczorem – jak dowiedzieliśmy się w punkcie – zaproszono grupę osób, która była bez rejestracji, ale i tak w starszym wieku 57-60 lat. Ale tylko dlatego, aby nie zmarnować napoczętych już dawek szczepionki Pifzer i Moderny.

- Oferowaliśmy też możliwość szczepienia bez rejestracji – zgodnie z wystawionymi skierowaniami. Wszystko w zgodzie z prawem, procedurami i sekwencją Narodowego Programu Szczepień - informuje dr Stanisław Mazur z Centrum Medycznego Medyk.

Centrum Medyczne Medyk w sprawie doniesień medialnych zamieściło oświadczenie. Oto jego pełna treść:

Misją Centrum Medycznego MEDYK w czasie pandemii jest działalność na rzecz bezpieczeństwa osób najbardziej zagrożonych negatywnymi skutkami zakażenia wirusem SARS-COV-2. Staramy się świadczyć wysokiej jakości usługi z zakresu profilaktyki, leczenia i zapobiegania COVID-19. 
Jesteśmy wiodącym realizatorem szczepień na Podkarpaciu. Mamy własne mroźnie pozwalające na magazynowanie 1 miliona dawek – dzięki temu cały proces przebiega w naszych Punktach bardzo sprawnie.
Sami obsługujemy 105 naszych Punktów Szczepień, bez ryzyka błędu, zgodnie z potrzebami naszych pacjentów. Naszym celem jest brak utylizacji – dzięki wprowadzonym zasadom nie zmarnowaliśmy żadnej dawki. Bardzo skrupulatnie, co do kropli, wykorzystujemy każdą fiolkę.
Wykonując około 100000 szczepień, około 10% pochodziło z tych właśnie oszczędności!
Centrum Medyczne Medyk to obecnie 1000 pracowników, którzy przeszli szkolenie teoretyczne i praktyczne w zakresie szczepień. Dodatkowo przeszkoliliśmy 150 farmaceutów. Mamy sprawne zespoły szczepienne, realizujące szczepienia stacjonarne i wyjazdowe. Te szczepienia w poszczególnych gminach oraz wyjazdowe w domach na terenie województwa system zalicza nam na Rzeszów, co sztucznie stawia Rzeszów jako miasto najwyżej w statystyce. Faktyczne zaszczepienie Rzeszowian pierwszą dawką jest około 30-40%.
Kilka tygodni temu Podkarpacie było na przedostatnim miejscu w Polsce pod względem liczby szczepień wykonanych na województwo. Podjęliśmy ambitny cel, by nadrobić zaległości wojewódzkie w obliczu ogromnej potrzeby społecznej.   Obecnie mamy 17% wyszczepialności i tylko 5 województw ma gorszą pozycję, a chcemy mieć odporność populacyjną chociaż przeciętną.
Na Podkarpaciu funkcjonuje kilkadziesiąt gmin, w których nikt nie chciał szczepić – dlatego powołaliśmy nasze dodatkowe zespoły wyjazdowe do każdej gminy oraz szczepimy tam w domach. Staramy się nieść pomoc tam, gdzie jest ona najbardziej potrzebna.
W Wielki Piątek otrzymaliśmy, zamówione wcześniej szczepionki – 2000 dawek preparatu Pfizer. W Wielki Piątek i Wielką Sobotę kilkadziesiąt osób, w tym dyrektorzy, pracowali od 6.00 do 22.00. Szczepiliśmy w kilku miejscowościach Podkarpacia. Wszędzie tam szczepienia odbywały się zgodnie z prawem i kolejnością Narodowego Programu Szczepień. Szczepiliśmy nie tylko osoby 60+, ale także młodszych – przedstawicieli grupy 0, 1b oraz 1c. Byli to m. In. nauczyciele, studenci medycyny, medycy, strażacy, pracownicy wiezień, służby granicznej, policjanci i wojskowi. W kolejce stali więc też młodzi, ale uprawnieni. Był porządek.
W Rzeszowie na ul. Rejtana  zaszczepiliśmy w sobotę około 4080 osób. Większość z nich była zarejestrowana. Oferowaliśmy też możliwość szczepienia bez rejestracji – zgodnie z wystawionymi skierowaniami. Wszystko w zgodzie z prawem, procedurami i sekwencją Narodowego Programu Szczepień.
Ponieważ co raz bardziej brakuje nam w województwie chetnych 60+, więc zrobiliśmy też zapisy na piątek i sobotę dla osób 55+, po to aby szczepionka nie zalegała na Święta, podczas gdy wokół pandemia, a śmiertelność w województwie duża.
Nie rozumiemy spotykających nas insynuacji. Podkreślamy raz jeszcze – do zaszczepienia się nie była konieczna rejestracja, ale konieczne było uzyskanie skierowania. Jeżeli wśród zaszczepionych osób znalazły się osoby poniżej 60 r.ż., a nieuprawnione jednocześnie na innej podstawie, wynikało to wyłącznie z troski o wykorzystanie wszystkich rozmrożonych szczepionek i niedopuszczenia do ewentualnej utylizacji.
Już dziś przygotowujemy dalsze inicjatywy, które będą przyspieszały tempo szczepień. W najbliższy wtorek (06.04.2021 r.) o 6.00 otrzymamy na najbliższy tydzień dalsze dawki preparatu Pfizer, którymi szczepić będziemy w przyszłych tygodniach w 33 dużych zakładach pracy, którymi opiekujemy się w zakresie medycyny pracy. W najbliższym tygodniu uruchamiamy wspólnie z Urzędem Miasta Rzeszowa szczepienie w hali na Podpromiu, co da nam nowe, ogromne  możliwości, w tym obsługę metodą DriveThru.
Uruchomiliśmy kilkanaście populacyjnych punktów szczepień: w Łańcucie, Leżajsku, Przeworsku, Jarosławiu, Przemyślu, Ustrzykach, Krośnie, Sanoku, Dębicy, Kolbuszowej, Mielcu, Tarnobrzegu.
Szczepimy tak, aby uodpornić jak najszybciej naszych pacjentów. Dziękujemy naszemu personelowi. Dziękujemy wszystkim  którzy są świadomi,  odpowiedzialni i chcą się szczepić.
Prezes Centrum Medycznego Medyk
Lekarz Stanisław Mazur

Inres24 w Google News

Obserwuj i bądź na bieżąco

Najnowsze

Najnowsze

REKLAMA

Fancyelements

Welcome to the future of building with WordPress. The elegant description could be the support for your call to action or just an attention-catching anchor. Whatever your plan is, our theme makes it simple to combine, rearrange and customize elements as you desire.

Start
Nowe
7dni
Szukaj